Na zákazu zastavení lze zastavit a na zákazu stání dokonce i stát. Ale jenom někdy

Foto: Pixabay

Rozdíl mezi zastavením a stáním je na první pohled zřejmý, přesto mnoho řidičů právě u těchto zákazových značek tápe. Třeba na zákazu zastavení lze stát třeba i dvě hodiny a přestupek to nebude.


Samozřejmě, že to má svoje „ale“. Zákaz zastavení, který je upraven dopravní značkou B 28, zakazuje zastavení. Na značce může být v dolní části červeného kruhu vyznačena doba, po kterou zákaz platí (např. „Pá – So 08 – 16 h“). Co to ale je „zastavení“? V tom je právě ten zakopaný pes. Zákon o silničním provozu totiž zná dva pojmy – „zastavení“ a „zastavení vozidla“. Zastavení je tedy podle vyhlášky uvedení vozidla do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu. Naopak „zastavení vozidla“ znamená uvedení vozidla do klidu z důvodu nezávislého na vůli řidiče, tedy například před překážkou, v koloně, na červené, před přechodem pro chodce, atd… Z výše uvedeného vyplývá, že zastavit vozidlo smíme i na komunikaci, která je označena značkou B 28, ale na té samé komunikaci nesmíme zastavit. Tedy například k vystoupení pasažéra z vozu taxislužby. V běžné mluvě je mezi „zastavit“ a „zastavit vozidlo“ drobný rozdíl, z hlediska pohledu hlídkujícího policisty ale tento rozdíl může představovat až 2 tisíce korun pokuty.

I bez vyhřívaných zrcátek lze mít krásně čistá skla bez sněhu a ledu
Ranní přimrznutí dveří i zámků lze vyřešit snadno, a navíc z tepla domova
Jezdit dlouhodobě na rezervu v nádrži může způsobit poruchu za několik desítek tisíc
Zahřívat studený motor na místě nemusí být vždy špatně. Ale jen u některých aut

Podobná situace může nastat u zákazové značky č. B 29 „Zákaz stání“. I zde může být ve spodní části vyznačena doba, po kterou zákaz platí (např. „So – Ne 07 – 13h“). Jak je uvedeno v předchozím odstavci, „zastavením“ se rozumí uvedení vozidla do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu. Jestliže tedy na komunikaci, označené značkou B 29 zastavíte, aby mohli vystoupit nebo nastoupit pasažéři, případně nakládáte zavazadla nebo zboží, nejedná se o stání a předpisy neporušujete. Jestliže se ale řidič vzdálí od vozidla a nedochází přitom k nastupování a vystupování nebo nakládání a vykládání nákladu, o stání se již jedná. Takové odskočení si třeba na poštu nebo do krámku pro cigarety se tedy může docela prodražit. A je úplně jedno, že jste byli mimo auto třeba jen dvě minuty. Z tohoto pohledu můžete na komunikaci označené značkou B 29 klidně stát se stěhovacím vozem a dvě hodin nakládat a vykládat. Jakmile by si ale stěhováci odskočili na svačinku, mají na problém zaděláno.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.