Načerpat benzín do vznětového motoru může být problém za desítky tisíc korun

Foto: Jan Smékal

Omyly při čerpání paliva se bohužel stávají a vy se můžete dostat do situace, kdy jste omylem načerpali benzín do naftového motoru. Při nesprávném postupu se může jednat o poměrně nákladný omyl.


Co se stane, když nalijete benzín do naftového motoru? Vznětové a zážehové motory mají odlišné palivové soustavy a nalití benzinu do vznětového motoru může způsobit vážné poškození. Benzín nemá stejné mazací vlastnosti jako nafta a může způsobit opotřebení součástí motoru. Při startování motoru může benzin také způsobit nesprávný zážeh, což vede k poškození palivového systému a dalších součástí motoru.

Kroky, které je třeba podniknout, když omylem natankujete benzín do naftového motoru:

První věc, kterou byste měli udělat, když zjistíte, že jste do vznětového motoru nalili benzín, je okamžitě přestat tankovat. Pokud jste motor ještě nenastartovali, nedělejte to. Nastartování motoru může způsobit cirkulaci benzinu v palivovém systému a způsobit další poškození.

Zavolejte co nejdříve mechanika nebo havarijní službu. Jasně jim vysvětlete situaci, aby mohli přivézt potřebné vybavení. Mechanik vypustí palivový systém včetně nádrže, palivového potrubí a vstřikovačů. Jedná se o poměrně náročný proces, který je potřeba udělat pouze v autoservisu.

Po vypuštění palivového systému jej mechanik propláchne naftou, aby odstranil zbytky benzínu. Je velice pravděpodobné, že bude potřeba vyměnit i palivové filtry, protože se mohly ucpat. Po propláchnutí palivového systému a výměně filtrů mechanik doplní nádrž naftou.

Nalití benzinu do naftového motoru je chyba, která se může stát každému, ale je důležité jednat rychle a podniknout potřebné kroky, abyste zabránili dalším škodám. Přerušením tankování, přivoláním pomoci a dodržováním kroků uvedených v tomto článku můžete minimalizovat škody a co nejdříve se vrátit na silnici. 

Často kladené dotazy

Co se stane, když nastartuji vznětový motor s benzinem?

Nastartování vznětového motoru s obsahem benzinu může způsobit vážné poškození palivového systému, motoru a dalších součástí.

Mohu v naftovém motoru ředit benzín naftou?

Ne, benzín s naftou byste v dieselovém motoru ředit neměli. Může to způsobit další poškození palivového systému a součástí motoru. Jedinou výjimkou může být situace, kdy si omyl ihned uvědomíte a do nádrže načerpáte jenom pár deci

Jak mohu zabránit tomu, abych do vznětového motoru nalil benzín?

Vkládání benzinu do vznětového motoru můžete zabránit tím, že zřetelně označíte uzávěry palivových nádrží a čerpadel svých vozidel a před tankováním překontrolujete typ paliva.

Kolik bude stát oprava naftového motoru s benzinem?

Náklady na opravu naftového motoru s benzinem závisí na rozsahu poškození. Může se pohybovat od několika tisíc a po desítky tisíc korun. 

Mohu jezdit s naftovým vozem poté, co jsem do něj natankoval benzín?

Ne, po natankování benzinu byste s naftovým vozem jezdit neměli.

Podařilo se vám někdy načerpat do svého vozu špatné palivo? Jak jste situaci řešili? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.