Nechutně vám po zimě zapáchá klimatizace? Poradíte si sami a za pár korun

Foto: Jan Smékal

Zápach z klimatizace, která se delší nepoužívala, může být skutečně velmi nepříjemný a pro alergiky i nebezpečný. Není-li příčinou nějaký technický problém, vyřešíte situaci během chvilky a nebude to stát ani moc peněz.


Klimatizace by se měla zapínat i v zimním období. Především kvůli tomu, aby se zapnul kompresor, a aby se v systému netvořila plíseň. Zapnutá klimatizace v zimě může také výrazně pomoci s odmlžováním skel, resp. se snížením vlhkosti vzduchu v interiéru vozu. Třeba když si do něj sednete v mokré bundě, nebo botami od sněhu. Spousta řidičů ale klimatizaci v zimě zásadně nezapíná. Nejčastějším argumentem bývá to, že se tím šetří palivo, a že klimatizace je vhodná pouze k ochlazení vzduchu v letním období.

Ano, vypnutá klimatizace částečně pomáhá ke snížení spotřeby paliva, nicméně i tak je vhodné ji tu a tam zapnout. Ve vlhkém prostředí kompresoru i filtru se totiž skvěle daří různým plísním. A právě plísně jsou nejčastějším původcem zápachu, který se začne linout z ventilačních výdechů, jakmile po pár měsících nečinnosti klimatizaci zapnete. A co víc – kromě zápachu se do kabiny dostanou i částečky plísní a různí roztoči. Nic dobrého pro zdravého člověka, natož pro alergiky. Jak se ale zápachu co nejrychleji a nejlevněji zbavit?

Asi nejefektivnějším řešením je návštěva servisu, kde ozónem klimatizaci vyčistí, vymění pylový filtr a případně vyčistí i kompresor a doplní, resp. vymění, chladící médium. Takový servis není příliš drahý, ale na pár tisíc vás určitě přijde. Kdo nechce utrácet peníze v servisu, může zkusit klimatizaci vyčistit sám. Zvládne to bez problémů i méně zručný řidič. Pochopitelně bez výměny chladícího média. To jinde než v servisu nezvládnete. Jak tedy na to?

Do ventilačních výdechů nastříkejte prostředek pro čištění klimatizace. Raději kupte ten, který má místo obyčejného rozprašovače hadičku. S tou totiž lépe dosáhnete do vnitřních častí ventilace. Podle návodu nechte prostředek působit. Většinou to bývá cca 10 – 15 minut. Následně zapněte vnitřní cirkulaci vzduchu a klimatizaci zapněte na nejvyšší výkon. U automatické klimatizace tak budete muset vypnout mód „Auto“.

Na trhu jsou také prostředky, které vypouští antibakteriální látku přímo do interiéru auta. Stačí jenom nádobku umístit na podlahu a spustit ventilek. Při zapnuté vnitřní cirkulaci si systém „nasaje“ během pár minut prostředek do celého okruhu, který zbaví plísní a bakterií. Auto ovšem musíte následně velmi pečlivě vyvětrat.

Oba způsoby jsou relativně účinné a nejsou nijak zvlášť drahé. Nezapomeňte ale vždy vyměnit také pylový, resp. prachový filtr, který bude po zimě plný nečistot. Podle typu auta stojí pár stokorun a vyměnit ho u většiny aut dokáže skoro každý zručnější motorista.

Čistíte u svého auta pravidelně klimatizaci, nebo to vůbec neřešíte? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.