Nejběžnější závady na ojetinách – problémy s baterií a elektroinstalací

Autobaterie
Foto: Jiří Soukup

Dalším problémem, se kterým se u ojetého vozu můžete setkat, je selhání autobaterie a problémová elektroinstalace. Při koupi se tedy doporučuje informovat se o historii baterie a záznamech o její údržbě.


Pokud se u svého vozu setkáte s něčím zvláštním, například si všimnete pohasínání světlometů a osvětlení přístrojové desky a osvětlení interiéru vozu při pokusu o nastartování, měli byste zvážit kontrolu stavu baterie. U moderních vozidel se porucha baterie často projeví rozsvícením kontrolky baterie na palubní desce, ale nemusí to být pravidlem. Zde je několik příčin, které mohou způsobit selhání baterie u ojetých automobilů:

Stáří baterie

Za ideálních podmínek vydrží baterie v autě často až pět nebo šest let, proto je důležité zohlednit stáří baterie, pokud plánujete koupi ojetého vozu. Když pomineme současné moderní vozy, tak u ojetin se nová baterie dá pořídit v ceně do pěti tisíc korun. Pozor ale při její výměně. U některých aut už totiž nestačí pouhá výměna kus za kus, ale je potřeba baterii „napárovat“ na systém vozu a provést tzv. „kalibraci“.

Údržba

Pravidelná údržba baterie, jako je čištění svorek a zajištění správného zapojení, může pomoci prodloužit její životnost. Sice je drtivá většina současných autobaterií bezúdržbová, i přes to dbejte na její čistotu a také na čistotu konektorů a svorek.

Extrémní teploty

V oblastech s náročnými povětrnostními podmínkami (extrémní horko nebo zima) může u vozů, které neměly řádnou údržbu, dojít k dřívějšímu selhání baterie. Dbejte proto na její dobíjení a když to bude jenom trochu možné, nevystavujte vůz, resp. baterii extrémním teplotám.

Odstavené auto

Pokud se svým autem příliš nejezdíte, baterie může ztrácet napětí a na deskách starších baterií se může hromadit sulfát, což snižuje její kapacitu. Když bude auto delší dobu mimo provoz, bude lepší ji z vozu vyndat a uložit na suché a temperované místo. Baterii také pomůže, když ji budete během nečinnosti vozu průběžně dobíjet.

Problémy s elektrickým napájením

Pokud má vůz problémy s elektřinou, baterie se nemusí správně nabíjet, což vede k jejímu předčasnému vybití. Může to být například problém s elektroinstalací nebo alternátorem.

Pokud tedy u svého ojetého vozu zaznamenáte problémy s baterií, nechte ji otestovat nebo rovnou vyměnit u spolehlivého automechanika, abyste tak předešli nečekaným problémům

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.