Nejběžnější závady na ojetinách – Tlumiče a problémy s odpružením

Tlumiče
Foto: Jiří Soukup

Rada ze starého filmu, tedy sednout si na blatník a zkusit, jak auto „péruje“, je pochopitelně nanic. Tlumiče, podvozek a odpružení jako takové, se pochopitelně prověřuje úplně jinak.


Kvalitní funkční tlumiče, a tedy celé odpružení vozidla, jsou zodpovědné za pohodlné a kontrolované řízení, a proto jakýkoli malý problém může mít s odpružením vliv nejen na zážitek z jízdy, ale také na bezpečnost na silnici. Pokud máte pocit, že nerovnosti na silnici jsou v poslední době výrazně znatelnější, problém může být pravděpodobně právě v tlumičích a vzpěrách vašeho vozu.

Problémy nejlépe zjistíte při zkušební jízdě

Tlumiče a vzpěry se mohou časem opotřebovat vlivem různých faktorů, včetně počtu ujetých kilometrů, stavu vozovky, velkého zatížení, stylu jízdy nebo vlivu prostředí. Všechny tyto faktory zanechávají pochopitelně na tlumičích a podvozku své stopy, a proto jsou problémy s odpružením  u ojetých vozů poměrně častým problémem Jenže tzv. na „place“ na to moc nepřijdete. Důležitá je proto delší zkušební jízda.

Jak poznat vadné tlumiče?

Při zkušební jízdě totiž nejlépe poznáte, v jakém stavu je nejen podvozek, ale také tlumiče. Rozhodně doporučujeme vzít si s sebou někoho, kdo autům rozumí. Ne všechny příznaky totiž musíte při řízení ihned rozpoznat. A co patří mezi ty nejmarkantnější příznaky opotřebovaných tlumičů?

Známky opotřebovaných tlumičů a vzpěr

  • Zvýšené nadskakování. Pokud vaše vozidlo po vjetí do díry nebo nějaké nerovnosti na silnici poskakuje více než obvykle, může to znamenat, že tlumiče nebo vzpěry již nefungují tak, jak mají. Laicky řečeno – budete mít z jízdy pocit, že auto je příliš „tvrdé“
  • Špatná ovladatelnost. Vaše vozidlo může být hůře ovladatelné, zejména při zatáčení nebo náhlých manévrech.
  • ‚‚Pokles nápravy‘‘ nebo krčení. Pokud má vaše vozidlo problémy s odpružením, můžete si při akceleraci nebo brzdění všimnout, že se zadní část vozu krčí nebo že se vůz nadměrně naklání dopředu.
  • Skřípavé, klepající nebo drnčivé zvuky vycházející z oblasti odpružení mohou naznačovat, že jsou součástky uvolněné nebo poškozené.

Zkontrolujte rovnoměrné opotřebení pneumatik

Vzhledem k tomu, že automobil, který má problémy s odpružením, je na silnici obvykle nestabilní, často dochází k nerovnoměrnému opotřebení pneumatik. Proto můžete začít tušit, že s odpružením vašeho vozu není něco v pořádku, když pečlivě zkontrolujete jeho pneumatiky.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.