Nemůžete odstranit zaschlé lepidlo po staré dálniční známce? Pomůžou obyčejné noviny

Foto: Mojmír Bída

Česká dálniční známka je už sice elektronická, přesto je občas nutné na sklo nějakou „vinětu“ nalepit a následně ji také sundat. To však s sebou nese i problémy s odstraněním lepidla. Finta s novinami funguje skvěle.


Ještě nedávno jsme si všichni lepili na sklo papírové dálniční známky. Odstranit tu starou přitom nebylo vůbec snadné. Po internetu proto kolují různé rady jak se známky, resp. zbytků lepidla zbavit. Přesto skoro každý nakonec zůstal u osvědčené žiletky, kterou se snažil staré lepidlo ze skla seškrábat. Bylo to nepohodlné, pracné a občas, pro nějakého „šikulu“ také trochu bolestivé. To v tom případě, že se při škrábání lepidla řízl do prstu. Existuje ale zajímavá finta, která skutečně funguje. Stačí staré noviny, voda a 15 minut času.

A jak postupovat? Není to nic složitého. Po odstranění staré známky, nebo jakékoliv jiné viněty, přiložte na zbytek lepidla kousek vlhkých novin. Noviny se na sklo přilepí, nemusíte je tam držet. Po přibližně patnácti minutách noviny sundejte, jestli tedy dřív samy neodpadnou, a plastovou kartou (tu bankovní ale raději nepoužívejte), stáhněte zbytky lepidla. Ze zbytků lepidla se udělají drobné žmolky, které následně ze skla setřete hadříkem.

Podobně lze postupovat při odstraňování zbytků lepidla také například z nárazníků nebo kovových částí karoserie. Nezřídka totiž koupíte v autobazaru ojeté auto, které jeho majitel „vyzdobil“ různými samolepícími nápisy nebo samolepkami s logem firmy. Na větší plochu použijete samozřejmě větší množství novin a pořádně je namočíte, ale i v tomto případě by měl uvedený postup fungovat. Vždy je lepší to vyzkoušet ještě před tím, než začnete zkoušet lepidlo odstraňovat nějakým ředidlem. Nejen, že to není pro zdraví zrovna to nejlepší, ale v určitých případech můžete nevhodným prostředkem poškodit i lak karoserie.

A ještě jedna rada na konec. V Česku se sice již papírové dálniční známky od roku 2021 nepoužívají a vše se řeší elektronicky. Přesto lze tu a tam na nějakém autě spatřit ještě starou známku nalepenou na skle. Podle policie je však neplatná známka nalepená na čelním skle v rozporu s předpisy a je tedy dobré ji sundat. Zase taková vzácnost to není a za pokutu to určitě nestojí.

Máte nějakou zkušenost s odstraňováním lepidla po staré dálniční známce nebo jiné samolepce na autě? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.