Po zimě si auto zaslouží péči, nenechte na něj působit zbytky soli

Foto: Jiří Soukup

Po zimě zůstaly v záhybech karoserie i v podbězích zbytky posypové soli a interiér poznamenaly stopy bláta, sněhu a vody. Aby auto sloužilo dlouho dál, je čas ho pečlivě umýt, vyčistit, vyvětrat i provonět


Nejdřív umyjte od soli podvozek

Dlouhodobé působení posypové soli nesvědčí podvozku ani většině dalších dílů karoserie. Nejjednodušším způsobem, jak ji můžete po zimě  odstranit, je zajet do kvalitní myčky a vybrat program zahrnující čištění podvozku. Pokud se z přesvědčení se svým čtyřkolovým miláčkem myčkám vyhýbáte, použijte tlakovou vodu a buďte důslední. „Mytí podvozku tlakovou vodou je v zimním a jarním období základním preventivním opatřením  pro zachování dlouhé životnosti všech částí karoserie a podvozkových dílů. Obavy z využití myčky jsou zbytečné, moderní myčky OMV TopWash jsou ke karoserii velmi šetrné a vrchní vrstva laku vozů je vysoce kvalitní. Věnovat autu jednou za čas důkladnou péči se jednoznačně vyplatí“ zdůrazňuje Ondřej Demel, ředitel provozu čerpacích stanic OMV Česká republika.

„Některé zaschlé nečistoty mohou být velmi odolné a aby si s nimi myčka dobře poradila, doporučuji několik minut před vjezdem zkontrolovat karoserii a skvrny alespoň namočit, nebo lépe očistit pomocí přípravku na karoserii a jemné utěrky z mikrovlákna určené na exteriér. To samozřejmě platí i v letním období například u zaschlých skvrn od ptačího trusu či hmyzu. Okna je v takových případech vhodné před mytím ošetřit pomocí speciálního přípravku typu OMV TopWash Insect remover. Oblíbeným jarním doplňkem je také doplnění mycího programu o volitelnou vrstvu AquaStop, která vytvoří na povrchu karoserie antistatický ochranný film s vysokým leskem odpuzující dlouhodobě vodu a nečistoty,“ zdůrazňuje Demel.

Jak na zapečený karbon a špínu na discích kol

Disky jsou jedním z nejvýraznějších designových prvků aut, ale z pohledu údržby auta představují oříšek. To proto, že jsou především při brždění zahřívány na vysokou teplotu a karbonový prach uvolňující se z brzdových destiček i další nečistoty se do nich velmi snadno zapečou tak, že běžný auto šampon nestačí. „S vhodným pomocníkem je čištění disků snadné. Mějte při ruce speciální přípravek určený na mytí kol, jako například OMV TopWash Wheel Cleaner. Pokud ho chvíli před mytím na disky nastříkáte a případně rozetřete do všech záhybů, zapečené nečistoty se rozpustí a v myčce následně snadno omyjí,“ dodává Demel.

Sůl může být i tam, kam se myčka nedostane

Špína i zbytky soli se po zimě skrývají i záhybech mezi dveřmi, kam se kartáče myčky nedostanou,  tady bude třeba přiložit ruce k dílu. Nejlépe pomůže suchá nebo vlhká (podle druhu nečistot) exteriérová utěrka z mikrovlákna, kterou je poté možné jednoduše vyprat v pračce (bez aviváže a bělících prostředků). Nejkomplikovanější částí automobilu se spalovacím pohonným ústrojím je motor, protože je plný kabelů a elektrických kontaktů. „Čištění motoru vyžaduje speciální péči a jeho mytí tlakovou vodou z důvodu nebezpečí poškození důrazně nedoporučujeme. Na dostupné části je možné použít vlhký hadřík nebo štěteček. Pokud chcete mít motor nablýskaný, doporučujeme svěřit jeho vyčištění profesionálnímu servisu,“ zdůrazňuje Demel.

Při čištění interiéru se vyhněte jedné věci

Pokud nepoužíváte v zimním období gumové koberečky, zanechala zima významné následky i na podlaze vozu. Koberce i čalounění, včetně sedadel, si právě teď zaslouží důkladnější péči než v jiném období  roku. Odborníci však doporučují víc než pečlivé vysátí interiéru. „Jaro je ideálním obdobím pro hloubkové vyčištění interiéru. Díky účinným prostředkům to zvládne i v „domácích“ podmínkách každý. Nejlepších výsledků při čištění koberců docílíte aplikováním přípravku s obsahem aniontové aktivní látky, jako je OMV TopWash Textile Cleaner. Naneste ho, nechte zaschnout a poté vysajte nebo vyklepejte,“ doplňuje Demel z OMV.

Na řadě je přístrojová deska. I tady se vypletí drobná investice do specializovaného přípravku, který vytvoří na povrchu antistatickou vrstvu. Na rozdíl od prostého otření hadříkem zabrání tento postup ulpívání prachu až na dobu několika týdnů. „Prostým otřením hadříkem setřete sice prach, ale ten začne na stejné místo okamžitě dosedat znovu. Přípravky, jako například TopWash New Car nebo TopWash Vanilla, vytvoří na povrchu antistatickou vrstvu, která prach odpuzuje až po dobu několika týdnů. Láhev dobře protřepejte, naneste trochu na suchou utěrku z mikrovlákna a palubní desku a kokpit vyčistěte. Ale pozor, uvedené přípravky nedoporučujeme používat na vyhřívané povrchy, kůži, volant, pedály ani displeje, protože hrozí zanechání stop a rychlejší opotřebení uvedených částí,“ připomíná Demel. Displeje a vyhřívané povrchy je proto lepší ošetřit jen interiérovou utěrkou z mikrovlákna a na kožené sedačky a čalounění použít speciální vlhčené utěrky nebo přípravky, které zajistí výživu kůže a prodlouží její životnost.

Jsme skoro u konce, zbyla jen okna

Kdo by chtěl na lesknoucím se autě zapatlaná okna, zrcátka a světlomety. „Spreje ani ubrousky určené na plasty na sklo nepoužívejte. Abyste předešli rozčilování při tvoření šmouh, vezměte si na pomoc čisticí prostředek na okna, práce s ním je velmi rychlá a efektivní. Nastříkejte ho přímo na skla, rozetřete měkkým hadříkem nepouštějícím vlákna, nechte působit a otřete jemným hadříkem nebo suchou částí mikrovláknové utěrky,“ radí Demel.

A nakonec ještě navonět. Pokud jste byli důslední, přípravek určený pro čištění kokpitu zanechal v interiéru příjemnou vůni. Pro dlouhodobý efekt je vhodné doplnit ještě kartónový osvěžovač vzduchu. Zavěste ho tak, aby nepřišel do kontaktu s plasty, polstrovanými povrchy nebo textiliemi. Aby se vůně netříštily, nejlepším řešením je použití stejné vůně, jakou jste čistili kokpit. Jste-li velkými detailisty, použijte osvěžovač stejného výrobce, bude vonět totožně.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.