Pusu a rychle pryč - víte, jak dlouho smíte na takto označených místech parkovat?

Foto: Pixabay

Dopravní značka se dvěma písmeny – zvláště starší řidiči neví, nejen co písmena znamenají, ale ani jak dlouho mohou na takovém místě parkovat.


Jde o celkem běžnou dopravní značku, kterou na silnicích během dne potká téměř každý řidič. Přesto velká část z nich netuší, co písmenka na značce znamenají, ani jak dlouho lze na takto označeném místě parkovat. Navíc se na místech k zaparkování neobjevují pouze značky z písmeny K + R, ale také stejná značka s písmeny P + R. Co tedy ona písmena znamenají a jak dlouho lze na takových místech stát?

Dopravní značka č. IP 13e, tedy „Parkoviště K+R“ označuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob. Tedy například vlak, metro nebo třeba autobus. Zkratka K+R vychází z anglického „Kiss and Ride“, tedy polib a jeď. To by mělo řidičům napovědět, že zastavit lze skutečně na dobu nezbytnou k vyložení pasažéra a jeho zavazadel. V praxi by se proto takové zastavení nemělo protáhnout na více než 3 minuty.

Oproti tomu značka IP 13d, tedy „Parkoviště P + R“, označuje parkoviště, kde lze zaparkovat a pokračovat v jízdě prostředkem hromadné dopravy. Písmena na značce znamenají opět anglická slova, tentokrát „Park and Ride“, tedy zaparkuj a jeď. Tato záchytná parkoviště se tedy většinou nachází na okrajích měst, například u stanic metra nebo autobusů, a lze na nich parkovat po celý den za zvýhodněnou cenu. V poslední době se na takových parkovištích začínají objevovat například i stojany na jízdní kola, která si tam může posádka vozu vzít k dalšímu pokračování v cestě.

Na parkovišti P + R vám tedy při zaplacení parkovného žádné postihy nehrozí. Na místech označených značkou IP 13e, tedy „Parkoviště K+R“, ale při překročení doby nutné k nastoupení nebo vystoupení pasažéra, postih hrozí. Nikdy tedy na takovém místě auto neparkujte a neopouštějte. Mohli byste ho také najít na odtahovém parkovišti na druhém konci města.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.