Řidiči hledají návody, jak snížit spotřebu u svých aut. Nápady jsou to ale někdy extrémní

Foto: Jan Smékal

Současné ceny paliv u benzínových stanic nutí část řidičů nechat svoje auta v garáži a zvolit jiný způsob dopravy. Další část řidičů přemýšlí, jak spotřebu snížit. Některé nápady fungují, jiné už méně


Benzín a nafta v Česku za padesát korun? Kdo by si to ještě před pár dny dokázal představit? Asi vůbec nikdo. Realita posledních dní ale předčila i ty nejhorší katastrofické scénáře a na některých čerpacích stanicích stojí nyní litr paliva dokonce už více než 50 korun. Řidiči proto začínají přemýšlet, jak jezdit ještě úsporněji. Kromě toho, že omezují svoje jízdy na minimum, zkoušejí také různé „zaručené“ rady, jak spotřebu paliva snížit.

Hned v úvodu je nutno poznamenat, že žádný zázrak na výrazné snížení spotřeby neexistuje. Kdyby na něj někdo přišel, automobilky by mu utrhaly ruce a z dotyčného by byl přes noc miliardář. Přesto existuje několik dobrých rad, které skutečně vedou ke snížení spotřeby. Zná je sice asi každý řidič, málokdy se ale podle nich řídí. Současné ceny paliv na čerpacích stanicích ale možná podobné rady opět vynesou na výsluní. A jaké rady to tedy jsou?

Mějte správně nahuštěné pneumatiky

Správně nahuštěné pneumatiky jsou pro snížení spotřeby klíčové. A ruku na srdce, kdy naposledy jste měřili tlak v pneumatikách? Nespoléhejte ale na měřák u čerpacích stanic. Raději použijte svůj. Není to nijak přehnaná investice a rozhodně se vám brzo vrátí.

Sundejte si střešní box z auta

Možná jezdíte každý víkend na hory a sundávat střešní box se vám po každém návratu domů zrovna moc nechce. Věřte ale, že spotřeba se střešním boxem na střeše může být klidně i o dva litry vyšší než bez něj. Zvažte tedy, jestli se vám to při současných cenách paliv přeci jen nevyplatí.

Když to jen trochu půjde, zaparkujte na okraji města a do centra jeďte MHD

Víme, tohle je tak trochu „knížecí rada“, nicméně v přeplněném městě roste spotřeba do hodnot, které se vám určitě líbit nebudou. Někdy bývá skutečně levnější a rychlejší zaparkovat auto na okraji města a dále cestovat městskou hromadnou dopravou. Nejde to v každém městě, ale třeba pro řidiče, kteří cestují do centra Prahy, to určitě doporučujeme. Například z Černého mostu jste metrem na Václavském náměstí za půl hodinky za 32 korun. Autem tam rozhodně rychleji ani levněji nebudete, navíc najít v centru Prahy místo na zaparkování je mnohdy nadlidský úkol.

Dodržujte rychlost a sledujte okamžitou spotřebu

Většina novějších vozidel zobrazuje na displeji okamžitou spotřebu. Vychytejte, při jaké rychlosti a při jakém sešlápnutí pedálu, bude spotřeba optimální. Možná se budete divit, ale u některých vozů lze ušetřit i litr paliva, když místo 130km/h pojedete 110km/h. Záleží na prioritách. Buď budete z Prahy v Brně o pár minut dříve, nebo ušetříte stokorunu.

Zapomeňte na „zázračné“ pomůcky

Internet je plný různých „zázračných“ turbínek, magnetů, speciálních hadiček nebo kouzelných vodiček, které mají spotřebu snížit. Zapomeňte na to. Ceny za taková „udělátka“ mnohdy dosahují i tisíce korun a funkčnost je přinejmenším diskutabilní.

Máte nějaký tip jak ušetřit palivo? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.