Jízda na červenou je po překročení rychlosti jedním z nejčastějších dopravních přestupků. Nejde ale jen o projetí pod semaforem, na kterém svítí červené světlo. Přestupek můžete spáchat, i když žádné světlo nesvítí
Kdo někdy neprojel křižovatkou na červenou, ať hodí kamenem. Určitě se to už někdy každému z nás přihodilo. Třeba neúmyslně. Stačí vjet do křižovatky, ze které ale nelze kvůli zácpě ihned vyjet. Mezitím blikne červená, a v okamžiku, kdy křižovatku opouštíte, už jedete na červenou a pácháte přestupek. Spadnete do toho raz dva. Ano, správně by se do křižovatky nemělo vjíždět, když z ní nelze vyjet. Ale projeďte se ráno ucpanou Prahou a uvidíte, jak se takové pravidlo dodržuje…
Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích upravuje § 4 zákona 361/2000 Sb., v tomto znění:
- c) řídit se světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály, dopravními značkami, dopravními zařízeními a zařízeními pro provozní informace
V praxi to tedy neznamená pouze červené světlo na semaforu, ale jde také o neuposlechnutí příkazu zastavit vozidlo na pokyn Stůj, jež byl dán v rámci usměrnění, zabezpečení plynulosti a řízení provozu na pozemní komunikaci osobou oprávněnou. Takový přestupek pochopitelně policie řádně „ocení“. Čeká vás nejen pokuta až 2500 korun, ale také pět bodů na vašem řidičském kontu. Pozor, jsou ale situace, kdy lze, s nejvyšší opatrností, do křižovatky vjet i když svítí červená. Kdy to je?
Typickým příkladem může být situace na křižovatce v situaci, kdy se ke stojícím vozům na semaforu blíží houkající vozidlo IZS. Tedy sanitka, policie nebo hasiči. Jestliže nejde v konkrétním případě vytvořit uličku, případně jinak umožnit vozidlům IZS projetí křižovatkou, nezbývá než do ní s nejvyšší opatrností vjet. V takovém případě to rozhodně přestupek nebude. Vždy je ale potřeba velmi pečlivě vyhodnotit aktuální situaci a křižovatkou neprojíždět. Mnohdy stačí popojet jen dva, tři metry a uhnout s autem ke straně.
Dalším případem, kdy lze za určitých okolností projet na červenou, je tzv. „náhlé rozsvícení“. Může se to přihodit například na křižovatce se semaforem s odbočovací šipkou. Svítí zelená šipka, odbočujete a najednou šipka zhasne. Jestliže nelze v daný okamžik vozidlo bezpečně zastavit, lze samozřejmě odbočovací manévr dokončit. Obdobně to funguje například i u světel na železničním přejezdu. Jestliže se červená světla rozsvítí ve chvíli, kdy jste například deset metrů před přejezdem, asi už bezpečně zastavit nezvládnete. I v takovém případě je lepší přejezd urychleně projet, než prudce brzdit a skončit třeba ve smyku.
Museli jste někdy projet na červenou, abyste zabránili nějaké nebezpečné situaci? Napište nám do diskuze