Srnka v zatáčce u nákupního centra na Černém Mostě vylekala několik řidičů

Srážka se zvěří
Foto: Jiří Soukup

Potkat na okresní silnici mezi poli srnku není nic neobvyklého. Ale potkat ji v Praze na sjezdu u Černého Mostu, to zase tak obvyklé není. Co dělat v případě srážky se zvěří, nebo se zvířetem?


Dnešní článek začneme citací Zákona 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, resp. jeho paragrafem č. 18. Ten totiž říká, že: „…Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled…“

Srnku na sjezdu z dálnice k nákupnímu centru asi řidič předvídat nemůže, alespoň podle našeho názoru, nicméně jak říká uvedený paragraf – musí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit na vzdálenost, na kterou má rozhled. Tato konkrétní srážka se srnkou v Praze by tak s největší pravděpodobností byla považována za vinu řidiče, který jel rychleji, než měl. Jinak by totiž měl zvládnout zastavit. Srnka do silnice nevběhla, ale stála u pravého svodidla, na vnitřní straně zatáčky.

V jiné situaci by však do hry samozřejmě vstoupil ten fakt, že srnka vběhla na silnici neočekávaně a rozhodně v kratší vzdálenosti, než na kterou měl řidič rozhled. V takovém případě by asi řidič svoji nevinu obhájil. Co ale dělat v situaci, kdy byste srnku, nebo jiné zvíře, autem srazili? Rozhodně v žádném případě od nehody neodjíždět. A to ani v tom případě, že je škoda na vašem voze minimální, nebo že zvíře z místa nehody uteče. Vždy je potřeba volat policii.

Je také důležité, jestli jste měli nehodu se zvířetem, nebo se zvěří. Za zvíře totiž někdo odpovídá, Ať už to je pes, kráva, nebo třeba koza, vždy někomu patří a ten je za zvíře odpovědný. Naopak zvěř patří většinou mysliveckým spolkům, nebo lesnickým organizacím. Ty však nejsou odpovědné za pohyb zvěře, která se pohybuje volně v krajině. Střet se zvěří není klasifikován jako přestupek, ovšem pouze v tom případě, že jste dodrželi výše uvedený paragraf 18, případně že jste třeba nepožili alkohol, nebo nemáte platné oprávnění k řízení vozidla.

Přečtěte si: Co dělat, když vás míjí kolona civilních aut s modrým majákem?

Byli jste někdy účastníkem srážky se zvěří, nebo s domácím zvířetem? Jak řešení nehody dopadlo? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.