Tahle ojetina jezdí za necelé 4 litry a údržba nestojí skoro nic. V bazarech je o ni rvačka

Foto: Jan Smékal

Tohle auto budete milovat. Spotřeba se u ojetých aut poslední dobou totiž řeší čím dál tím více. Aby také ne. Každý litr spotřeby navíc může znamenat navýšení ročních nákladů až o desítky tisíc korun.


Podle zástupců českých autobazarů jsou pro zákazníky ideální ty vozy, které mají spotřebu do šesti litrů na sto kilometrů. Kolem této hranice se pohybuje mnoho rodinných aut, dokonce i některá menší SUV se mohou takovou spotřebou pochlubit. Jsou ale i rodinné vozy, které se se spotřebou vejdou do hodnoty 4l/100km. Jedno takové auto jsme před časem vyzkoušeli a vyrazili s ním do estonského Tallinu. Po návratu do Prahy jsme na počítadle odečetli neuvěřitelnou spotřebu 3,6l/100km.

Jde o extrémně úsporný motor, který sice nenadchne svoji dynamikou, ale běžnému uživateli naprosto postačí
Martin Foltýn; CarTrax.cz

Aktuální cena paliva na jeden kilometr se u dieselového vozu s průměrnou spotřebou 6,5 litrů na 100 kilometrů pohybuje okolo tří korun (počítáno s cenou 47,-Kč za litr nafty). U auta se spotřebou 4,5 litru je potom cena paliva na kilometr 2,10 koruny. A teď si představte, že jezdíte s autem, které má spotřebu pouze 3,6 litru na 100 ujetých kilometrů. Při ceně 47 korun za litr nafty vás v takovém případě bude stát palivo na jeden ujetý kilometr pouze necelou korunu sedmdesát. A to stojí za úvahu. Jenže existuje vůbec takové auto?

Naftový motor 1.6 TDI je mechanicky velice spolehlivý a nepotřebuje nijak náročnou péči. Rozhodně je ale potřeba čerpat kvalitní naftu. Nemusí být zrovna prémiová, ale standardní kvalitní nafta u značkových čerpacích stanic
Martin Foltýn; CarTrax.cz

Jistě, že existuje. Jenže abyste ho sehnali, budete se muset opravdu hodně snažit. V bazarech se totiž skoro vůbec nevyskytuje. Jeho majitelé totiž moc dobře vědí, proč se ho nezbavovat. O jakém autě to ale vlastně mluvíme? Jde o model Škoda Rapid 1,6 TDI s výkonem 85kW. Není to žádný krasavec ani závodník, ale při pohledu na ukazatel spotřeby mu vše odpustíte. My jsme s tímhle autem ujeli necelé 4 tisíce kilometrů, po kterých nám ukazatel spotřeby ukazoval téměř neuvěřitelnou hodnotu 3,6l/100km.

Jestliže budete hledat ojetou Škodu Rapid 1,6 TDI, rozhodně trvejte na doložení servisní historie. Auto se totiž poměrně často objevovalo ve firemních fleetech. Právě především kvůli nízké spotřebě. Auto si můžete také nechat prověřit u různých společností. Důkladnou fyzickou i datovou prověrku ojetých vozidel nabízí například platforma cartrax.cz, kde vám vyčíslí i finanční náročnost nutných oprav.

Znáte nějaké rodinné auto se spotřebou pod 4 litry paliva na 100 kilometrů? Pošlete nám svůj tip do diskuze.

Zdroj: Jan Smékal; CarTrax

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.