Zamrzlé brzdy lze snadno uvolnit, u starších aut to ale může být velký problém

Foto: Pixabay

Klasická páka ruční brzdy dnes již u mnoha aut není. U těch, co ji mají, ale v mrazivém počasí hrozí zamrznutí systému a nemalé problémy.


Informace o tom, že se v mrazivém počasí nemá zatahovat ruční brzda, byla uváděna například i v návodu ke Škodě 120 nebo třeba Favorit. Přesto se každou zimu našly možná tisíce řidičů, kteří se ráno nemohli s autem rozjet právě kvůli přimrzlým brzdám. Buď přimrzly čelisti na brzdovém kotouči, nebo se dostala voda do lanovodu s táhlem ruční brzdy. Zatímco v prvním případě stačí většinou párkrát kopnout do kola a led povolí, v tom druhém případě může nastat větší problém. Je ale také nutno říci, že voda v lanovodu není problém všech vozů. Záleží na jeho konstrukci, o čemž vědí své například majitelé škodovek nebo opelů. U těch se v případě prasklé prachovky dostala voda do lanovodu velmi snadno. Stačila potom mrazivá noc a problém byl na světě.

I bez vyhřívaných zrcátek lze mít krásně čistá skla bez sněhu a ledu
Klimatizaci je nutné zapínat i v zimě. Kdo to nedělá, riskuje její drahou opravu
Malá chyba při doplňování nemrznoucí směsi do chladiče může způsobit velký problém
Jezdit dlouhodobě na rezervu v nádrži může způsobit poruchu za několik desítek tisíc

Co ale v takovém případě dělat? Nouzově by mohla pomoci vroucí voda, kterou se pokuste do lanovodu nebo na něj nalévat a současně zatahovat a povolovat páku ruční brzdy. Budete-li mít štěstí, lanko povolí. Vaše první cesta by ale v takovém případě měla vést do prvního servisu, kde zjistí místo vniku vody a buď celý lanovod, případně prachovku vymění nebo alespoň zaizolují místo, kudy do něj voda vniká. Jestliže se vám to stane někde na horách a servis není na blízku, uvolněnou brzdu již nezatahujte. Snažte se vůz zaparkovat na rovině, zařadit první rychlostní stupeň nebo zpátečku a ještě zabezpečit kola klínem, špalkem nebo nějakým kamenem či cihlou.

A ještě jedna rada – nezapomeňte na prevenci. Například prostříknutí/promazání lanovodu silikonovým olejem může zajistit nejen bezproblémový chod, ale také odpuzování vody a tedy i její zamrznutí.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.