Malá chyba při doplňování nemrznoucí směsi do chladiče může způsobit velký problém

Foto: Jiří Soukup

Málokdo si toho všimne, ale tahle malá chyba bývá při doplňování nemrznoucí směsi do chladícího systému poměrně častá. Při nepříznivé souhře okolností může bohužel způsobit i vážné poškození motoru.


Nastává zimní období s teplotami pod bodem mrazu a kontrola stavu chladící kapaliny je rozhodně namístě. Nejen z pohledu jejího množství v systému, ale také z pohledu bodu tuhnutí. Ten se měří tzv. hustoměrem a ideální hodnota je někde pod hodnotou mínus 30 stupňů Celsia. Hustoměr má ale doma asi málokdo a tak je nejlepší dojet do servisu. Tam bod tuhnutí změří a případně kapalinu vymění nebo doplní. Ale právě doplňování chladící směsi může být pro laika problém. Mnoho lidí se totiž domnívá, že stačí zvolit kapalinu s určitým bodem tuhnutí nebo konkrétní barvu, ale opak je pravdou. Chladící kapalina má totiž i další důležité parametry. Především složení.

Vysokou spotřebu u auta lze vyřešit i bez šarlatánských vynálezů. Není to nic složitého.
Ranní přimrznutí dveří i zámků lze vyřešit snadno, a navíc z tepla domova
Vybité baterie v autě se bojí každý řidič, dá se tomu ale snadno vyhnout

Chladící směsi se na první pohled liší svoji barvou a je nutné používat vždy tu správnou. Zatímco například zelená barva značí kapalinu určenou spíše pro starší atmosférické motory, červená je určená pro vozy s turbomotory a například oranžová by měla být používána do sportovních vozů s vysokým výkonem. Jenže barevné rozlišení bývá často zavádějící. Jestliže jste například koupili starší vůz a neznáte jeho servisní historii, měla by být výměna chladící kapaliny jednou z prvních věcí, kterou na autě uděláte. Alespoň v zimním období. Často se ale mnoho řidičů pouze podívá do nádržky, uvidí například červenou kapalinu a tak dolijí červenou. A to právě může být pověstný kámen úrazu. Stejná barva totiž ještě neznamená, že jsou obě kapaliny, ta stará i ta nově dolévaná, slučitelné.

Je proto velmi důležité sledovat specifikaci konkrétní kapaliny a držet se doporučení výrobce. Smíchání dvou kapalin rozdílných specifikací, jakkoliv mohou mít stejnou barvu, totiž může vést ke změně vlastností chladícího média a k případnému přehřívání motoru. Je nepravděpodobné, že by se motor ihned přehřál tak, že by hrozilo jeho poškození, na druhou stranu častý provoz na vyšší provozní teplotu motoru rozhodně nesvědčí. Po čase by se tak mohlo stát, že vám tzv. odejde těsnění pod hlavou motoru, nebo dokonce k její deformaci, případně k zadření motoru. Při nákupu ojetého vozu se proto doporučuje kompletní výměna chladící kapaliny, případně její doplnění ve značkovém servisu. Bude to sice dražší než výměna svépomocí v garáži, na druhou stranu u značkového servisu máte jistotu, že vaše auto dostane to, co má a motor bude správně chlazen.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.