Zimní pneumatiky v létě nedojíždějte. Neušetříte nic, spíše naopak

Foto: Jiří Soukup

Dojezdit v létě starší zimní pneumatiky se vzorkem těsně nad povolenou hranici 4 milimetry se může zdát jako dobrý nápad, jak ušetřit. Opak je však pravdou - nejenom že proděláte, ale ještě riskujete nehodu.


Mnoho řidičů začne v nejbližších dnech řešit přezutí zimních pneumatik na letní. Posledním březnem totiž končí povinnost mít na voze zimní obutí a pneuservisy budou mít opět napilno. Část řidičů pak v této souvislosti řeší dilema, co dělat se zimní pneumatikou, která má vzorek cca 5 milimetrů a příští zimu by již byla na hranici použitelnosti. Zimní pneu totiž mohou mít minimální hloubku vzorku 4 milimetry, což lze ověřit obyčejnou padesátikorunou.

Představa, že lze nechat takové pneumatiky na autě i v létě, je možná lákavá a vypadá jako racionální ekonomické řešení, úsporu to ale řidiči nepřinese, a navíc takové řešení způsobí při vyšších venkovních teplotách výrazně horší jízdní vlastnosti vozu. Zimní pneumatiky totiž mají jednu skvělou vlastnost. Při výrobě je do směsi, ze které se pneumatiky vyrábí, přidávána silika, která zajistí, že pneumatika netvrdne ani při nízkých teplotách a lépe tak přilne k silnici.

Jenže tahle skvělá zimní vlastnost se v měsících, kdy se venkovní teplota již stabilně drží nad 10 stupni Celsia, stává spíše nevýhodou. V letních měsících, kdy je venkovní teplota vysoko nad dvaceti stupni, je pak jízda na zimních pneumatikách již vyloženě na hranici rizika. Pneumatiky při vyšších teplotách totiž změknou a nedrží tolik na silnici. Auto pak může vykazovat při ostré jízdě nebo při prudším brzdění směrový neklid, a co víc, měkká směs se opotřebovává mnohem rychleji a původní čtyřmilimetrový vzorek může být pryč po pár tisících kilometrů.

Zimní pneumatiky tedy na jaře a v létě rozhodně nedojíždějte. Je velmi pravděpodobné, že vám celé léto stejně nevydrží a navíc jízda na zimních pneumatikách v létě není rozhodně bezpečná. Vyberte si kvalitní letní pneumatiky s rozměrem a rychlostním/váhovým indexem dle technického průkazu. Nemusíte si hned kupovat prémiové pneumatiky, jestliže jejich vlastnosti nevyužijete. Rozhodně ale také nekupujte levné čínské pneumatiky, které se prodávají dokonce i v některých hobby marketech za pár stokorun. Kupujte prověřené a zavedené značky. kvalitu takové pneumatiky pak v létě rozhodně oceníte

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.