Zloděje láká nepořádek v garáži. S nadcházejícím podzimem se zvyšuje riziko jejího vykradení

zlodej-vloupani
Foto: Pixabay

Ať už vaše garáž ukrývá rodinné auto, jednostopého mazlíčka nebo slouží jako sklad, neměli byste podceňovat její zabezpečení. S blížící se zimou přichází vhodná chvíle na kontrolu zámků, oken, ale také uložených věcí.


Nepořádek nahrává zlodějům

Proměnila se vaše garáž v průběhu let spíše v místo, kam se odváží jen ti nejstatečnější členové rodiny? Nejvyšší čas s tím něco udělat. Nepořádek v garáži může mít i horší důsledky než to, že se uvnitř nevyznáte. Hrozí totiž, že přehlédnete, když se vám z ní po návštěvě nezvaného hosta něco ztratí. A z českých garáží se toho „ztrácí“ hodně. Jen krádežemi součástek a náhradních dílů způsobili zloději vloni škody přesahující 54 milionů.

Jak v garáži udržet pořádek? Buďte radikální. Chaos uvnitř totiž nahrává nejen zlodějům, ale i vlhkosti a šíření plísní. Věci, které jste už několik let nevyužili, proto vyhoďte nebo prodejte. Ostatní schovejte do průhledných beden s víkem, abyste o nich měli dobrý přehled. Cennější vybavení nebo dražší nářadí uschovejte do bezpečnostní bedny, se kterou zloděj jen tak nepohne a dovnitř se snadno nedostane. Kola, motorky, kočárky nebo sekačky se vyplatí připevnit na řetěz nebo ocelové lanko – můžete použít některý z bezpečnostních systémů, které lze připevnit k jakémukoliv pevnému povrchu. 

Okna, dveře, vrata

Máte v garáži pořádek? Pak se můžete vrhnout na kontrolu stavu oken a dveří. Pokud vchod do garáže chrání závora či petlice, zkontrolujte, zda dobře doléhá a zámek se nezasekává. Zámek na vratech či dveřích by měl zvládnout výkyvy počasí a měl by být certifikovaný minimálně ve třetí třídě odolnosti. „Rozdělení zámků a vložek do bezpečnostních tříd nám napoví, jak dlouho vydrží zámek odolávat pokusům o překonání za využití běžných zlodějských metod. Zámek certifikovaný ve III. třídě zvládne minimálně dobu pěti minut, což je pro zloděje zlomový čas. A je velmi pravděpodobné, že pokus o vloupání pak vzdá,“ vysvětluje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. 

Garážová okna jsou ve světě policejních svodek evergreenem. Ač se vám může zdát, že tím vaším se nikdo nemá šanci dostat dovnitř, zloději vás rychle přesvědčí o opaku. Okna proto důsledně zamykejte i za cenu toho, že budete častěji větrat. Vybavit je můžete bezpečnostními okenními rozpěrami, které lze zamykat, ale i neprůhlednou folií, která brání pohledu dovnitř a snadnému rozbití skla. 

Samostatné garáže si zaslouží bezpečnostní „tuning“

Specifické nároky na zabezpečení mají garáže, které nejsou součástí domu nebo leží mimo obytnou zástavbu. Pro zloděje představují lákavý cíl. Majitelé je totiž nekontrolují tak často, jak by měli, a zámky i zabezpečení většinou přesluhují nebo nejsou spolehlivé. Pokud využíváte samostatnou garáž třeba k zazimování veterána nebo motorky, neměli byste zabezpečení odbývat. Kromě kvalitní bezpečnostní petlice či závory je vhodné instalovat i jednoduchý alarm nebo kameru, díky které budete mít přehled o tom, co se u garáže děje. Nezapomeňte uzamknout i věci uvnitř, abyste zloději ztížili postup, pokud by překonal dveře. 

Využijte moderní technologie

Kromě kvalitního mechanického zabezpečení, které tvoří základ ochrany majetku, můžete využít i vysoký stupeň zabezpečení v podobě mechatroniky. Ta kombinuje klasickou zámkovou vložku s elektronickým zabezpečením a řízením přístupů a dá vám naprostou kontrolu nad tím, kdo se dostane dovnitř do objektu. A hodí se nejen v případě, kdy v garáži parkujete cenného veterána nebo motorku.

Pohybová čidla a ostré světlo 

Zámkové zabezpečení pak můžete doplnit dalšími vychytávkami, které zloděje odradí nebo výrazně zbrzdí. Garáž zvenčí osvětlete silným světlem se spínačem a pohybovým senzorem, které znemožní krádeže „pod rouškou tmy“. Dovnitř instalujte bezpečnostní kameru, díky níž budete mít o pohybu v garáži přehled, ať budete kdekoliv, případně napojte garáž na domácí alarm. 

A obezřetní byste vždy měli být především vy jako majitelé nemovitosti. Naučte se garáž pravidelně kontrolovat, důsledně zamykejte, zavírejte okna a nenechávejte v okolí garáže nic, co by mohl zloděj využít k proniknutí dovnitř.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.