Způsob, jakým si poradil se zamrzlým zámkem, byl úlet, který ho přišel na 30 tisíc korun

Foto: Jan Smékal

Některé způsoby, jak rozmrazit zámek u dveří auta, vzbuzují přinejmenším údiv. Někdo použije sprej, někdo zapalovač, jiný třeba elektrický fén. Will ze skotského Edinburghu ale nepoužil ani jedno. Jeho způsob ho však přišel na 30 tisíc


Mrazivá rána sice umí hezky navodit zimní atmosféru, ovšem jen do té doby, než zjistíme, že nám zamrzl zámek u dveří auta nebo u vrat. Jak si poradit v infarktových situacích, kdy čas běží neúměrně rychle a vy potřebujete rozvézt děti do škol a odjet do práce?

Určitě nedoporučujeme způsob, který zvolil Will ze skotského Edinburghu. Ten byl totiž na firemním večírku vyhlášen zaměstnancem roku a jako pozornost firmy dostal láhev skotské whisky. Will byl ale milovníkem piva Belhaven a ve whisky se vůbec nevyznal, ačkoliv pro Skota je to dost velká ostuda. Ani ve snu ho proto nenapadlo, že láhev, kterou dostal, obsahuje whisky Mortlach z roku 1993 v ceně 1000 liber, tedy skoro 30 tisíc korun.

Ráno stál Will u omrzlého auta a přemýšlel, jak rozmrazí zámek, aby se dostal dovnitř. A protože byl asi ještě dost „pod parou“ nenapadlo ho nic jiného, než že zámek rozmrazí otevřeným ohněm. A protože nebylo čím oheň rozdělat, použil zmíněnou whisky. Hořela údajně dobře, zámek ale nerozmrazila, Will si popálil ruce a kolegové z firmy ho okamžitě otitulovali „blbem roku“. Spálit whisky za 30 tisíc korun, to se skutečně jen tak nevidí.

Jak tedy zámek rozmrazovat? Zamrzlý zámek rozmrazujte především velmi opatrně. Pro ty, kdo mají po ruce prodlužovací kabel a přístup do domu, je dobrým řešením pozvolné rozmrazení za pomoci fénu. Pamatujte, že každý teplotní šok mechanismu škodí a neprospějí mu ani agresivní chemikálie. Vyplatí se mít po ruce speciální maziva, která fungují na bázi ethanolové směsi s glycerinovými aditivy a zámku neuškodí.

Nepodceňujte celoroční údržbu

Zamrznutí zámku, a nejen toho ve dveřích auta, nejlépe předejte poctivou celoroční údržbou. Nemusíte zámky promazávat každý týden, zkuste ale párkrát do roka všechny zámky doma, na zahradě i na chalupě zkontrolovat a vyčistit. Používejte mazadla, která jsou přímo určená na péči o zámky – klasická olejová se totiž snadno spojí s nečistotami v zámku a zanesou ho ještě víc.

Co rozhodně nedělat

Nerozmrazujte horkou vodou. Teplotní šok může poškodit jak přilehlé sklo, tak samotný zámek. Nepoužívejte agresivní chemikálie. Pozor na rozmrazovací spreje, které nejsou určené na zámky. Nepoužívejte hrubou sílu. Všichni máme v napjaté situaci tendenci vyřešit problém škubáním za kliku nebo lomcováním s dveřmi, tudy ale cesta nevede. Nenahřívejte klíč. Některé mají i nekovové části, které můžete roztavit nebo se při tom popálit.

Máte nějaký zaručený trik, jak co nejrychleji rozmrazit zámek u dvěří auta? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.