Češi nedodržují rychlost a spoléhají na antiradary. Za některé ale hrozí pokuta až 100 tisíc korun

Foto: Jiří Soukup

Překračování rychlosti je v Česku nejčastější dopravním přestupkem. Řidiči se snaží ošálit policejní měření antiradary, ale někdy používají i nedovolené typy. Za to však hrozí pokuta až 100 tisíc korun


S dodržováním rychlostních limitů si Češi moc starostí nedělají. Svědčí o tom policejní statistiky, které říkají, že v roce 2020 překročilo nejvyšší dovolenou rychlost stanovenou zvláštním právním předpisem nebo dopravní značkou v obci o méně než 20 km/h (ale více než 5 km/h) 97.679 řidičů, tedy 267 každý den. Takový přestupek s sebou kromě pokuty nese ještě dva body na řidičovo konto. Dalších 33.209 řidičů pak překročilo v roce 2020 rychlost o 20km/h a více. Nejdrsnější skupina řidičů, která v loňském roce čítala 8.431 hříšníků, pak překročila rychlost mimo obec dokonce o více než 30km/h.

Někteří řidiči se proto snaží policejní měření odhalit ještě před tím, než se sami stanou jeho obětí. Do auta si kvůli tomu namontují antiradar, který by měl na měřené úseky řidiče zvukovým signálem upozornit. Nutno podotknout, že tzv. pasivní antiradar není v Česku zakázaný, nicméně při jeho objevení policisté velmi často zkoumají, zda není umístěn v zorném poli řidiče, což povoleno není. Tak na to pozor.

V Česku vedou dopravní nehody kvůli přestupku, za který v Německu hrozí pokuta až 400 eur
Díky davovému syndromu páchá na dálnici 80 procent řidičů stále stejný přestupek

Co ale povoleno rozhodně není, to je využívání takzvaných aktivních antiradarů. Aktivní antiradar totiž ruší frekvence technických prostředků policie. V případě, že policisté takový antiradar ve voze objeví, hrozí řidiči nemalá pokuta. Jde-li o fyzickou nepodnikající osobu, může se výše této pokuty vyšplhat maximálně na 10 tisíc korun. Jde-li ale o právnickou osobu, resp. osobu podnikající, může výše pokuty dosáhnout částky až 100 tisíc korun.

Pozor také na používání antiradarů v zahraničí. Ve většině evropských států jsou totiž zakázané a je jedno, jestli se jedná o aktivní nebo pasivní verzi. V případě odhalení takového zařízení může kromě vysoké pokuty být řidiči dokonce zabaveno auto. Například v sousedním Slovensku hrozí za používání antiradarů pokuta až 300 euro a zákaz řízení až na dva roky. Zajímavostí také je, že v některých státech je sice prodej antiradarů za určitých podmínek povolen, jejich použití je ale zakázáno. Mezi takové státy patří například: Německo, Nizozemsko, Portugalsko nebo třeba Španělsko. Naopak například v sousedním Rakousku nebo ve Slovinsku by používání pasivních antiradarů pokutováno být nemělo.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.