Čtvrtina dovezených ojetých Octavií má šedou barvu. Důvod je zřejmý

Foto: ŠKODA Auto

Nejčastější barvou prodávaných ojetých vozů Škoda Octavia byla v roce 2020 šedá barva, v těsném závěsu následovaná barvou bílou. Obliba šedé a bílé barvy má dva zřejmé důvody.


Důvodem převahy šedých vozů ze zahraničí může být více. Jedním z nich je obliba této barevné varianty u fleetových managerů, druhým potom větší zastoupení verzí RS, které se právě v šedé barvě staly v zahraničí jednou z nejoblíbenějších. Na třetím místě se potom umístila černá barva (16 %) těsně následovaná modrou barvou (14,8 %). Oproti barevnému spektru všech prodávaných ojetých aut bylo u Octavií větší zastoupení bílé barvy (18,6 vs. 16 %) a naopak menší výskyt barvy černé (16 vs. 18,4 %). Oproti trhu se Octavie prodávaly také méně v červené barvě (6 vs. 8,1 %).

Tuzemské vs. dovezené

Zatímco u tuzemských Octavií převažovala bílá barva (24 %), dovezené vykazovaly nejčastěji barvu šedou (26 %). Podíl bílých vozů je v případě dovezených aut markantně nižší (9,8 %) než u českých, šedých vozů s tuzemským původem bylo naopak „jen“ 17,7 %. Kdo by chtěl černou Octavii, větší výběr by měl z vozů se zahraničním původem (24,7 vs. 11 %). Naopak modrých aut bylo více českých (18 vs. 13 %). V případě červené barvy bylo tuzemských více než dvojnásobek (7,6 vs. 3,3 %).

Nepřekonatelná klasika - ojetá Škoda Octavia Scout. Buď ji miluješ, nebo nenávidíš
Ojetá Škoda Octavia RS II - rizikem jsou turba

Palivo ojetých vozů Škoda Octavia

Ojeté vozy Škoda Octavia se nejvíce prodávaly s naftovým motorem (71,3 %). Důvodem je zejména fakt, že velké množství vozů pochází z firemních flotil a operativních leasingů, kdy je vzhledem k počtu najetých kilometrů dieselový motor z finančního hlediska žádoucí. Rozdíl mezi podílem naftových Octavií a všech ojetých vozidel, která se na trhu prodávala, je zhruba 16 procentních bodů ve prospěch Octavií (71 vs. 55 %). Podstatnou roli ve velkém zastoupení naftových motorů u vozů Octavia hraje také to, že se jedná často o rodinné auto, které bývá více využíváno než například vozy ze segmentu mini a malých vozidel. Z tohoto důvodu klade značná část klientely důraz na nižší provozní náklady, které právě naftové motory nabízejí. Podíl Octavií s benzínovým motorem činil v letošním roce zatím 25,9 %, což je v porovnání s celkovým trhem o zmíněných 16 procentních bodů méně.

V případě benzínových Octavií byl největší zájem o motorizaci 1.4 TSI, která byla u novějších vozů nahrazena motorem 1.5 TSI. V případě naftových motorů se zájem soustředil na motory s objemem 1.9 TDI, respektive 2.0 TDI u pozdějších modelů. Z hlediska převodovky převládala u Octavií manuální (82,6 vs. 17,4 %). Kdo chtěl automatickou, větší šanci měl u dovezených aut než u tuzemských (20,1 vs. 16, 7 %). Menší zastoupení tuzemských ojetých Octavií s automatickou převodovkou plně odpovídá tomu, že u nových aut u nás ještě před několika lety nebyla tolik poptávaná.

Tuzemské vs. dovezené

Vozy Octavia, které se do České republiky dovážejí, mají oproti tuzemským častěji motor na naftu (74,6 vs. 69,4 %). Podíl benzínových aut je naopak mírně vyšší v případě tuzemských (26,8 vs. 24,4 %). U Octavií s českým původem se lze také častěji setkat se CNG pohonem (3,3 vs. 0,3 %), což plně koresponduje s rozdílem ve stáří tuzemských a dovezených vozidel.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.