„Dejte pozor na boty!“ Řidič kurýrní služby vysvětluje, jak snížit spotřebu u vozu. Rozhoduje prý nejen styl jízdy, ale také obuv

zima-bezpecnost-pedaly-nehoda-snih
Foto: Jiří Soukup

Jezdíte stylem „brzda, plyn“ a na noze při tom máte zimní boty s dvoucentimetrovou podrážkou? Podle řidiče kurýrní služby se vám v takovém případě může zvýšit spotřeba vozu až o dva litry na 100 kilometrů.


Snížení spotřeby vozidla v zimním období je klíčovým cílem pro mnoho řidičů. Chladné počasí a zimní podmínky mohou znamenat vyšší spotřebu paliva a zvýšené náklady na provoz vozidla. Existuje několik konkrétních opatření, která můžete přijmout, abyste udrželi spotřebu paliva co nejnižší. Jiří Procházka, který již 3 roky rozváží potraviny u jednoho online prodejce, nám napsal, jak si v zimním období nezvýšit, resp. jak ušetřit na spotřebě až dva litry na 100 kilometrů.

Traktor na noze

Podle něj je nutné dodržovat nejen obecně známá doporučení, ale také řídit ve vhodné obuvi. „Když řídíte v zimních botách s tlustou podrážkou, nemáte cit,“ říká Jiří a pokračuje: „I když se vám to nezdá, v takových botách prudčeji brzdíte i akcelerujete. Při celodenní jízdě po Praze tak klidně můžete spotřebovat až o dva litry na 100 kilometrů více.“ A jaká jsou ta obecně známá pravidla?

Pravidelná údržba

Pravidelná údržba je základní krok ke snížení spotřeby paliva. Ujistěte se, že váš motor je v dobrém stavu, protože špatně fungující motor může mít vyšší spotřebu paliva. Pravidelně kontrolujte stav oleje, chladiče a brzdových kapalin. Zkontrolujte také stav pneumatik. Pneumatiky s nedostatečným vzorkem mohou snížit přilnavost a zvyšovat spotřebu paliva. V zimě je také dobré zvážit používání zimních pneumatik, které nabízejí lepší výkon v chladných podmínkách.

Pozor na styl „Brzda, plyn“

Správná jízda je také klíčovým faktorem. Zamezte zbytečnému zrychlování a prudkému brzdění. Pokud je to možné, udržujte konstantní rychlost, protože neustále prudké zrychlování a brzdění zvyšuje spotřebu paliva. Kromě toho využívejte možnosti brzdit motorem, když je to možné, místo používání brzd. Plynulá jízda a pokud možno konstantní rychlost vozu mohou výrazně přispět ke snížení spotřeby paliva.

Správně nastavte topení

V zimě je také důležité správně používat klimatizaci a topení ve vozidle. Nenastavujte topení na příliš vysokou teplotu a vypínejte ho, jakmile je to možné. Stejně tak udržujte okna zavřená, aby se zabránilo úniku tepla z vozidla. Výhřev sedadel je také efektivní možnost, jak udržet cestující v tepelné pohodě, aniž byste museli zvyšovat teplotu v celém vozidle. Tenhle "trik" ocení především majitelé elektromobilů.

Nevozte zbytečné věci

Pamatujte také na správnou hmotnost vozidla. Zbytečně těžké vozidlo spotřebovává více paliva. Odstraňte z vozu věci, které nepotřebujete, a udržujte vozidlo čisté od sněhu a ledu, což může také přispět k jeho lepší aerodynamice.

Těmito jednoduchými opatřeními můžete snížit spotřebu paliva vašeho vozidla v zimním období a ušetřit peníze na palivu. Dodržujte pravidelnou údržbu, upravte svůj styl jízdy a správně využívejte topení a klimatizaci, a budete moci užívat plynulejší a ekonomičtější jízdu i v zimě.

V jaké obuvi řídíte v zimním počasí? Zvyšuje se vám kvůli obuvi spotřeba vozu? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.