Drsné přestupky některých autobusáků jsou stále nebezpečnější

Foto: Jan Smékal

Že tu a tam projede v Praze po kolejích cyklista nebo motorkář, asi nikoho nepřekvapí. Že ale po kolejích předjede kolonu zájezdní autobus a ještě při tom projede zastávkou tramvaje, to už je k vidění skutečně málokdy.


Projet autem Prahou není žádný med. Možná tak ve všední den ve 3 hodiny ráno. Ale jinak to chce hodně času a pevné nervy. Drtivá většina řidičů pevné nervy má. A to i v situaci, kdy spěchají do práce, pro děti do školy, nebo mají na zadním sedadle zákazníka spěchajícího na letiště. Dodržují alespoň elementární dopravní pravidla. Možná projedou na oranžovou, vjedou do křižovatky, i když se z ní nedá včas vyjet, v tunelu Blanka možná nedodrží někdy nesmyslnou „padesátku“. To vše, s přimhouřením oka, pochopit lze. Jsou ale přestupky, které omluvit nelze.

Tohle se tady děje skoro denně. Řidiči jezdí kolem ostrůvku a děti mnohdy nemohou ani přejít. Městská policie tu je jenom ráno, když jdou do školy. Odpoledne jsem je tady ještě neviděl.
Jan K.; Obyvatel ulice Radlická, Praha 5

Jedním z nich je průjezd zleva kolem nástupního ostrůvku u zastávky tramvaje, resp. jízda po tramvajovém pásu jako taková. Tu totiž upravuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích v paragrafu 13. Ten, mimo jiné, říká toto: „Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa; tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň vozovky nebo od vozovky jinak oddělený například obrubníkem se smí přejíždět jen příčně, a to na místě k tomu přizpůsobeném. Při vjíždění na tramvajový pás nesmí řidič ohrozit ani omezit v jízdě tramvaj“.

Stejný paragraf potom upravuje i jízdu podél nástupního ostrůvku: „Podél nástupního nebo ochranného ostrůvku se jezdí vpravo; vlevo se smí jet jen tehdy, brání-li jízdě vpravo překážka, nebo jestliže je to bezpečnější s ohledem na rozměry vozidla nebo nákladu. Při jízdě podél nástupního nebo ochranného ostrůvku je nutno dbát zvýšené opatrnosti. Podél tramvaje se jezdí vpravo, pokud není dopravní značkou "Objíždění tramvaje" povolena jízda vlevo“.

Projet tedy se zájezdním autobusem tramvajovou zastávkou je vrcholem silničního pirátství a řidič takového busu by měl dobrovolně odevzdat řidičský průkaz. Dřív, než na takové zastávce, která je mimochodem v těsné blízkosti školy, někoho srazí.

Co si o podobných přestupcích myslíte? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.