Jediná plechovka s olivami mu zničila zánovní Škodu Scala. Stát se to v těchto dnech může každému

Foto: Pixabay

Michalovi z Prahy se stala osudná plechovka oliv. Stačily dvě hodiny a interiér zánovní Škody Scala byl zničen. Stát se to ale dnes může naprosto každému. Stejnou chybu jako Michal totiž dělá většina řidičů.


Letní vedra jsou bohužel častým katalyzátorem šíření požárů jako tomu je v Českém Švýcarsku, kde hasiči bojují již od minulého týdne o záchranu národního parku. V horkém počasí mohou být zdrojem požárního rizika i automobily, ve kterých se za pouhou hodinu na slunci může volant ohřát na více než 50 stupňů a přístrojová deska dokonce na 70 °C. Majitelé automobilů, kteří podceňují pravidelný servis, se kromě rizik pro bezpečnost v silničním provozu vystavují také vyššímu riziku závad, jež mohou způsobit požár, ale to nejen v létě. 

Auto mi hořet nezačalo, ale během dvou hodin, kdy auto stálo na přímém slunci na parkovišti, vybuchla plechovka s olivami. Olej byl po celém autě. Vyčištění u specialistů mě stálo 15 tisíc korun
Michal S.; Praha

Problémem ale nemusí být pouze zanedbaný servis. I obyčejný nákup může v autě udělat pěknou "paseku". Přesvědčil se o tom i Michal z Prahy, který si v rozpáleném autě nechal na zadním sedadle svůj nákup. Nebylo v něm na první pohled nic nebezpečného, co by se mohlo v horku zkazit, nebo udělat nějakou škodu. Až na plechovku s olivami. Ta se vedrem nafoukla natolik, že povolil odtrhávací uzávěr a olej se rozstříkl po celém voze. Vyčištění u specializované firmy potom stálo majitele auta téměř 15 tisíc korun.

Nejen před zimní sezónou, ale i před tou letní, by si měl každý nechat svůj vůz zkontrolovat v servisu. Zanedbaná péče obvykle vede k vyššímu vzniku závad, které mohou způsobit i k samovznícení vozu. Zevrubná jarní prohlídka by tedy neměla být jen o výměně pneumatik za letní, kontrole stavu chladící a brzdové kapaliny, tlumičů a brzd, či výměně vzduchového a palivového filtru, ale měla by zahrnovat i prověření palivového a elektrického systému,“ upozorňuje Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings, která je mateřskou společností sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna. 

Ke vznícení automobilu nedochází jen v důsledku nehody, ale i kvůli ledabylosti majitelů. Jednou z nejčastějších příčin vznícení vozu bývá únik paliva z palivového systému. Důvodů i míst, kudy může palivo unikat, je nespočet. Moderní automobily jsou navíc stále více prošpikovány elektronikou, která je čím dál tím složitější a jejíž systémy jsou vedeny skrz celý vůz, tedy od motoru přes palubní desku, dveře a podlahu až k zavazadlovému prostoru. I nepatrná závada pak může způsobit jiskření, které může vést i ke vznícení unikajícího paliva nebo jeho výparů. Požár pak ve voze postupuje velmi rychle. 

Důvodem požáru vozu může být i přehřátý motor. Dojde-li k němu, mohou se chladicí kapalina nebo olej při úniku do motorového prostoru dostat do kontaktu s rozpálenými částmi vozu jako je například výfukové potrubí, kde může dojít k jejich vznícení. Proto je důležité vůz pravidelně servisovat, aby se případná závada odhalila včas. „Bohužel, začne-li automobil hořet, jeho záchrana bývá velmi náročná až nemožná, protože se většinou vůz nepodaří začít hasit dostatečně rychle,“ doplnil Vaněček.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.