„Jsem rychlejší, mám přednost!“ Značku o přednosti si většina řidičů vykládá úplně špatně

Foto: Jan Smékal

Zúžená silnice nebo třeba úzký most. Dvě auta se tam vedle sebe nemusí vejít. Proto jsou před daným úsekem většinou značky P7 a P8, které upravují, kdo má přednost. Mnoho řidičů ale jejich význam příliš nechápe a mají pocit, že přednost má ten rychlejší.


Když se ke křižovatce, která je opatřena dopravní značkou „Dej přednost v jízdě!“ (č. P 4) blíží po vedlejší komunikaci vozidlo, většinou zpomalí, aby se jeho řidič rozhlédl, zda po hlavní nejede jiné vozidlo. Jen blázen by si na takové křižovatce vynucoval přednost s argumentací, že byl na hranici křižovatky dříve, než auto, které jelo po hlavní. V jiných, přesto však obdobných, situacích se ale někteří řidiči domnívají, že přednost má ten, kdo přijede dříve. O jakých situacích mluvíme?

Kdo dřív přijde, ten dřív jede?

Typicky o situaci, kdy se na silnici nachází zúžené místo, například most. Takové místo je zpravidla opatřeno dopravními značkou P7 v jednom směru a dopravní značkou P8 v druhém směru. Jejich význam, resp. rozdíl, však někteří řidiči buď vůbec neznají, nebo si ho vykládají naprosto špatně. Třeba tak, že přednost má ten, kdo přijede k zúženému místu dříve. Jak to tedy s význame těchto značek je?

P8 - Přednost před protijedoucími vozidly 

Tato dopravní značka informuje řidiče o tom, že řidič protijedoucího vozidla smí do následujícího úseku pozemní komunikace vjet pouze v případě, kdy se jeho a protijedoucí vozidlo mohou bezpečně vyhnout. Tady je potřeba vycházet ze zdravého selského rozumu. Kdyby se na takovém místě vedle sebe vešly dva standardní jízdní pruhy, byla by značka pravděpodobně zbytečná. V protisměru byste se tak měli potkat maximálně s motorkou. Ostatní auta v protisměru by měla počkat, až úsekem projedete. Tato značka se osazuje v opačném směru jízdy než značka P8 - „Přednost protijedoucích vozidel“. 

P7 - Přednost protijedoucích vozidel 

Tato dopravní značka přikazuje řidiči dát přednost v jízdě protijedoucímu vozidlu v případě, kdy se protijedoucí vozidla nemohou bezpečně vyhnout. V praxi se ale často stává, že řidič, který by měl dát přednost, do místa najede. Prostě proto, že byl u daného místa o pár metrů dříve. Protijedoucí řidič, ačkoliv měl přednost, musí tedy zastavit a počkat, až „závodník“ projede. A úplně „nejlepší“ je když se za podobným výtečníkem vydá další a další a další… To pak může řidič, který má přednost, klidně čekat i několik minut, než místem projede. 

Respektujte význam značek P7 a P8. Přispějete tím nejen k plynulosti dopravního provozu, ale také k většímu klidu řidičů za volantem. Ten se totiž v poslední době nějak vytrácí. Nebo myslíte, že ne? Nezdá se vám, že agresivita na silnicích narůstá? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náč článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.