K čemu přívěsný vozík, nebo dodávka, když stačí česká oktávka

Foto: Petr Wolf

Češi jsou přeborníky v přepravě čehokoliv kamkoliv. I proto u nich vedou vozy kategorie kombi. Jenže když není kombi, nebo dodávka, musí stačit stará dobrá oktávka.


O Češích se říká, že jsou národem chalupářů. Asi i proto vedou v Česku v prodejích jak nových, tak i ojetých aut, vozy kategorie kombi. A z kombíků vede jednoznačně model Škoda Octavia. Je to mezi vozy kategorie kombi jednoznačně český etalon. A není se co divit. Kdo si však až doteď myslel, že pro převoz například nové pračky je jedinou možností právě „oktávka v kombíku“, ten by se šeredně mýlil. Ani sedan, resp. liftback, se totiž nenechá ve svých přepravních schopnostech zahanbit.

Míchačka se v kufru oktávky docela nebezpečně houpala. Čekal jsem, jestli mu při rozjezdu nevypadne z auta
Petr Wolf; Autor titulní fotografie

Přesvědčil nás o tom jeden z našich čtenářů, který nám do redakce poslal úvodní fotografii. Na ní lze vidět běžnou Octavii liftback, jejíž řidič do zavazadlového prostoru naložil míchačku na beton. Kdo neviděl, neuvěří, ale je to skutečně tak. Žádný silvestrovský žertík, žádná fotomontáž. Prostě skutečná stavební míchačka v kufru Octavie.

Taková míchačka váží přibližně 200 kilogramů, což by nemuselo být pro Octavii zase takovým problémem. Tím je ale rozměr míchačky. Jak je vidět z titulní fotografie, páté dveře od Octavie musely být v tomto případě otevřeny do maxima, což je pochopitelně v rozporu nejen s bezpečností provozu, ale i s pravidly. Takto těžký a neforemný náklad také musí být patřičně zabezpečen a upevněn, což míchačka, alespoň z fotografie to tak vypadá, rozhodně nebyla.

Riziko tak hrozilo pravděpodobně nejen při každém rozjezdu auta, ale také při jeho zpomalování. O situaci, kdy by řidič Octavie musel náhle prudce brzdit raději ani nepřemýšlet. V tomto konkrétním případě totiž řidič pravděpodobně nedodržel ustanovení novely 283/2009 Sb., vyhlášky 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích § 15 odst. 11, podle které musí být náklad na vozidle (i v soupravě) rovnoměrně rozložen a řádně zajištěn vhodným technickým zařízením proti pohybu. Tahle míchačka podle nás zrovna moc zabezpečena nebyla a z auta tak mohla vypadnout při každém prudším manévru.

Jaký největší náklad jste ve svém osobním vozidle přepravovali? Napište nám do diskuze.

Zdroj: Jiří Soukup; Petr Wolf

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.