Máte žluté auto? Skvělá volba. Na hodnotě totiž ztratí nejméně

Renault Clio
Foto: Jan Smékal

Cenu ojetého vozu ovlivňuje i jeho barva. 72 % aut nabízených na českém trhu je přitom jen ve čtyřech barvách – šedá, bílá, černá a modrá. Na ceně ale nejméně ztrácí auta ve žluté barvě.


Barva hraje u aut důležitou roli při prodeji. 73 % aut prodaných letos v české síti autocenter AAA AUTO a Mototechna je přitom jen ve čtyřech barvách – šedá, bílá, černá a modrá. Šedé a černé vozy jsou nejčastěji kombi, bílé SUV a modré hatchbacky. Údaje pocházejí z prodejních dat skupiny AURES Holdings v letošním roce, a právě tyto barvy volí řidiči nejčastěji. Podle údajů společnosti iSeeCars.com mohou nejvyšší hodnotu při dalším prodeji vozů zajistit méně běžné barvy, jako žlutá, béžová nebo oranžová.

Žluté vozy ztratí 13,5 % hodnoty

Americká online platforma iSeeCars.com, která pomáhá lidem vyhledávat a nakupovat nové a ojeté vozy, analyzovala v loňském roce více než 1,3 milionu tříletých ojetých vozů, aby zjistila vliv barvy na hodnotu při dalším prodeji. Zjistili, že barva vozidla může ovlivnit jeho hodnotu až o 5 000 dolarů. Průměrný vůz ztrácí po třech letech 22,5 % své hodnoty, žluté vozy ale ztrácejí pouze 13,5 %, což představuje úsporu více než 3 000 dolarů ve srovnání s průměrným vozem. Béžové, oranžové a zelené vozy ztrácejí méně než 20 % své hodnoty. Naopak nejvíce ztrácejí hodnotu zlaté, hnědé a černé vozy, u kterých cena klesá po třech letech o více než 10 000 dolarů.

Žlutých a oranžových aut je méně

Proč má barva takový vliv na hodnotu vozu? Podle iSeeCars je na trhu jednoduše méně vozů ve žluté, oranžové nebo zelené barvě než v jiných barvách. A i když je o takovéto vozy i nižší zájem při prodeji, stále je poptávka daleko vyšší než reálná nabídka. Obdobnou situaci na českém trhu potvrzuje i největší prodejce ojetých automobilů u nás. „Tříletá auta průměrně odepisují alespoň 40 % hodnoty. Nejvíce ztrácí černá auta, což je z velké části dáno tím, že se jedná o vozy vyšších kategorií, které obecně ztrácejí hodnotu rychleji. Okolo průměru se pohybuje bílá, šedá, béžová, hnědá, červená a modrá metalíza. Nejlépe si cenu drží obyčejná základní modrá, a to díky tomu, že se jedná o vozy nejnižších kategorií. Dobře si cenu drží i méně obvyklé odstíny, jako oranžová a zelená metalíza nebo šedá bez metalízy,“ vysvětluje Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

Vede šedá a bílá

V nabídce prodeje ojetých vozů však převažují vozy v tlumených barvách. Podle údajů AURES Holdings je 73 % aut prodaných v Česku ve čtyřech barvách: šedé (24,9 %), bílé (20,1 %), černé (15,1 %) a modré (12,8 %). Šedé a černé vozy jsou nejčastěji kombi, bílá SUV a modré hatchbacky. Ani Čechy nejoblíbenější ojetý vůz – Škoda Octavia – nebývá barevnější. Čtyři pětiny vozů tohoto modelu prodaného v AURES Holdings je v jedné ze čtyř výše uvedených barev. „Mnoho řidičů se domnívá, že černá, šedá a stříbrná barva jsou nejlepší z hlediska dalšího prodeje. Ale jak ukazuje americká studie, na trhu je jich příliš mnoho na to, aby si udržely vyšší hodnotu. Proto by kupující, kteří hledají běžnější barvy s vyšší udržitelností ceny, měli zvážit koupi vozu v červené, bílé nebo modré barvě," doplnila Karolína Topolová.

Jakou barvu preferujete na autě vy? napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.