Muž zadržel opilého řidiče, který kličkoval ulicemi Brna

Foto: Pixabay

Brněnští policisté zadrželi agresivního řidiče, který měl v krvi přes čtyři promile alkoholu. Jeho riskantní jízda skončila zásluhou pohotového řidiče, který si všiml nabouraného kličkujícího vozu a vydal se za ním


V listopadu minulého roku zadrželi brněnští policisté agresivního řidiče, který měl v krvi přes čtyři promile alkoholu. Svou hazardní jízdou ohrožoval ostatní vozidla i chodce. Riskantní jízda skončila zásluhou pohotového řidiče Josefa Zbírala. Ten si všiml nabouraného kličkujícího vozu, otočil se a vydal se za ním. U železničního přejezdu pak s nasazením vlastního zdraví jedoucí vozidlo zablokoval, vytáhl klíčky ze zapalování a zadržel agresivního cizince až do příjezdu policistů, které mezitím zavolala jeho spolujezdkyně. Za tento odvážný čin byl nyní oceněn titulem Gentleman silnic. 

Ten řidič jel osmdesátkou tam, kde je povolená padesátka. Nevšímal si značek. Vůbec nerespektoval jízdní pruhy. Dokonce vytlačil některá auta v protisměru. Silnice mu byla malá
Josef Zbíral; oceněný řidič

Byla sobota kolem třinácté hodiny. Josef Zbíral zrovna projížděl ulicí Tuřanka směrem k brněnské Slatině. V úseku, kde byla zúžená vozovka, dával přednost protijedoucímu vozidlu. Všiml si ale, že s ním není všechno v pořádku. Chyběly mu přední světla i nárazník. Nabouraný automobil najednou výrazně zrychlil. Sjel do pole, poté se vrátil zpět na silnici. Začal nebezpečně kličkovat a přejíždět mezi jízdními pruhy.  

„Ten řidič jel osmdesátkou tam, kde je povolená padesátka. Nevšímal si značek. Vůbec nerespektoval jízdní pruhy. Dokonce vytlačil některá auta v protisměru. Silnice mu byla malá, popisuje nepříjemnou situaci Josef Zbíral s tím, že tohle všechno byly důvody, proč se rozhodl vydat se za ním. Probliknul ho dálkovými světly, troubil na něj, následně se ho několikrát pokusil předjet a zablokovat mu cestu. Neohleduplný řidič ale na jeho chování nijak nereagoval.  

Pronásledování skončilo až po několika kilometrech u železničního přejezdu. Zde se podařilo Josefu Zbíralovi pronásledované vozidlo objet a zablokovat ho. „Nevěděl jsem, jaký byl důvod mužovy zběsilé jízdy a co všechno provedl. Věděl jsem ale, že ho musím zastavit,“ vzpomíná. Vyskočil z auta a okamžitě se vydal za řidičem. Vzal mu klíčky a zadržel ho až do příjezdu policie.   

Když na místo dorazili policisté, důvod snadno odhalili. Řidič byl silně opilý. „Jednačtyřicetiletému cizinci jsme naměřili 4,27 promile alkoholu. Naštěstí při nebezpečné jízdě poničil pouze svůj vůz,“ uvádí mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. 

Josef Zbíral získal za tento duchapřítomný zásah ocenění Gentleman silnic. „Ačkoliv nešlo o záchranu života po dopravní nehodě, za což tento titul udělujeme, jedná se o výjimečný čin. Čím déle by totiž jízda opilého řidiče pokračovala, tím více by rostlo riziko vážné dopravní nehody. Proto si pan Zbíral ocenění zaslouží,“ uvádí Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic. „Odvaha je jedna věc. Důležitá je ale také pohotovost a schopnost rychle se rozhodnout. Pan Zbíral zatarasil nebezpečnému řidiči cestu a nedovolil mu dále pokračovat. Tím zabránil potenciálnímu neštěstí,“ uzavírá ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil.  

Ocenění předali Josefu Zbíralovi zástupci projektu a Policie ČR v úterý 8. února 2022 v Brně. Stal se již 209. držitelem titulu Gentleman silnic. 

 

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.