Na dálnici jel povolených 130km/h. Pokuta ho přesto neminula

Foto: Pixabay

Na dálnici se sice smí jezdit rychlostí maximálně 130km/h, což ale neznamená, že se lze beztrestně „uhnízdit“ v levém pruhu. Pokuta za bezdůvodnou jízdu vlevo může činit až 2 tisíce korun.


Podle zákona 361/2000 Sb. se mimo obec na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet pouze, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování. Porušení tohoto zákona, tedy bezdůvodná jízda v jiném než pravém pruhu, může hříšníka stát až 2 tisíce korun. Přitom stačí vyjet na jakoukoliv českou dálnici a zjistíme, že mnoho řidičů žije v přesvědčení, že žádné takové pravidlo neexistuje.

Jenže opak je pravdou. Přesvědčil se o tom i řidič z Plzně, který jel sice na dálnici maximální povolenou rychlostí, ale v levém pruhu, aniž by někoho předjížděl nebo objížděl. Policisté byli v tomto případě ještě hodní, řidič dotal pokutu "pouze" 1000 korun. Pravidlo totiž platí dokonce i v případě, že řidič jede maximální povolenou rychlostí, která je na českých dálnicích uzákoněna, tedy 130km/h. „Velmi často se setkáváme s názorem řidičů, že jedou 130km/h a nemohou tedy nikomu v levém pruhu bránit v rychlejší jízdě,“ říká policista z dálniční hlídky, která monitoruje provoz na dálnici D5. Podle něj část rychlejších řidičů volí v takovém případě předjetí pomalejšího vozu zprava, za což ale hrozí mnohem vyšší pokuta – až 10 tisíc korun.

Zákon přitom nedává řidičům žádnou možnost hodnotit, jestli rychlejší řidič jede rychleji, než je maximální povolená rychlost na konkrétní komunikaci. „Ani v případě, že řidič jede v levém pruhu maximální povolenou rychlostí, nic ho neopravňuje k tomu, jet v tomto pruhu bezdůvodně, a musí uvolnit levý pruh rychlejšímu vozidlu, i kdyby toto vozidlo jelo rychlostí 200km/h“, upozorňuje policista. Silniční zákon totiž říká, že „řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu musí tento pruh co nejdříve uvolnit“, pokud brání v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu.

Takové pravidlo ale neplatí v obci při tzv. souběžné jízdě. V obci totiž na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.