„Na to zapomeň, že máš přednost. Navíc v takovým křápu“, vyřvával řidič luxusního SUV

Foto: Jan Smékal

Vynucovat si přednost v jízdě na sílu se u některých řidičů luxusních SUV začíná bohužel stávat „běžným“ způsobem výkladu silničních pravidel. Třeba v Praze není o podobné situace nouze.


Při našich jízdách po Praze se tu a tam setkáme s nějakou tou zajímavou dopravní situací, nebo přestupkem. Čím více času v Praze za volantem trávíme, tím jsme vůči podobným zážitkům více imunní. Stání v křižovatce, nebo třeba na přechodu, nás tak už vůbec nerozhodí. Stává se to bohužel standardem. V poslední době jsme si ale všimli, že se podobným „standardem“ začíná stávat i vynucování si přednosti v jízdě na sílu. A (ne)překvapivě většinou právě řidiči luxusních vozidel.

Podobné hulváty nemá smysl řešit. Jsou agresivní už z podstaty a za nějakou fyzickou potyčku to rozhodně nestojí
Martin Foltýn; CarTrax

Například před časem na pražských Vinohradech vyvstala situace, během které řidič vozu, který však neměl přednost v jízdě, zahulákal na řidiče, který přednost v jízdě měl, něco ve stylu: „Na to zapomeň, že máš přednost. A ještě v takovým křápu“! O co tehdy šlo? Konflikt vyvolala relativně jednoduchá křižovatka na křížení ulic Francouzská, Sázavská a Záhřebská. Ze Sázavské i ze Záhřebské ulice totiž ve stejný okamžik vyjížděla dvě vozidla do stejného směru na Francouzskou ulici. Řidiči se však neshodli na tom, kdo má přednost.

Řidič tmavého vozu, který se tak vulgárně rozkřikoval, argumentoval tím, že křižovatka má tvar písmene "Z" a ulice Sázavská, ze které vyjížděl, je dále než ulice Záhřebská, ze které vyjížděl řidič světlého vozu. Řidič vykřikoval, že byl na hlavní, tedy Francouzské ulici dříve a měl by tedy mít přednost. Řidič světlého vozu tvrdil, že přednost má podle pravidel on, protože odbočuje doprava. To ale okomentoval řidič tmavého vozu tím, že ať na to zapomene, navíc ještě pohanil auto druhého řidiče tím, že v takovém „křápu“ nemůže mít přednost nikdy. Po krátké slovní přestřelce se řidič světlého auta rozhodl dát tmavému autu přednost.

Pomineme-li vulgární chování řidiče tmavého vozu, které už samo o sobě hovoří o jeho intelektu, musíme říci, že přednost na uvedené křižovatce rozhodně neměl. Vůbec totiž nehraje roli to, kdo měl výjezd na Francouzskou ulici o pár metrů dál, nebo blíž. Oba řidiči totiž vjížděli na hlavní silnici do stejného směru v jeden okamžik, kdy řidič světlého vozu odbočoval doprava, zatímco řidič tmavého vozu doleva. A v takovém případě platí pravidlo, že řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům a tramvajím jedoucím v obou směrech (§ 21, odst. 5). Přednost měl tedy jednoznačně řidič světlého vozu.

Čtěte: Česká policie je na neukázněné řidiče z Ukrajiny krátká. Ti toho zhusta využívají a klidně parkují i pod Karlovým mostem

Jak byste popsanou situaci řešili vy? Domníváte se, že měl řidič tmavého vozu pravdu? Jak byste řešili jeho vulgární pokřikování? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.