Některé asistenční systémy vás mohou dostat do pěkných problémů. Je lepší je vypnout?

Foto: Jan Smékal

Moderní vozy jsou vybaveny různými asistenčními systémy. Některé skutečně pomáhají, jiné jsou trochu protivné, ale některé mohou v určitých situacích připravit řidiči i docela perné chvilky.


Nějaký ten asistenční systém má dnes v autě už v podstatě asi každý, kdo má vůz mladší patnácti let. V minulosti je řidiči spíše kvitovali. Ať už jde například o tzv. „Hill holder“, který řidiči pomáhá s rozjezdem do kopce, hlídání mrtvého úhlu ve zpětných zrcátkách, nebo například parkovací asistent, který dokáže vozidlo sám zaparkovat. Mnohdy do místa, do kterého by si řidič sám zaparkovat netroufl.

Pak jsou ale systémy, především v současných moderních vozech, které řidiči život spíše otravují. Králem této disciplíny je pravděpodobně systém „Start/Stop“, který vypíná motor nejen v okamžiku, kdy vůz zastaví, ale v některých případech už například i při dojíždění do kolony nebo ke křižovatce, kde svítí červená. Pro někoho je protivným asistentem například také systém, který doporučuje řidiči přestávku, nebo třeba přehnaně agilní parkovací čidla, která pípají i v dopravní koloně.

Pak jsou ale také systémy, které za určitých situací mohou řidiči způsobit při jízdě opravdu perné chvilky. Je proto potřeba, aby o takových systémech řidič věděl, věděl jak fungují, a byl na jejich zásah také připraven. O některých systémech totiž řidiči často ani nevědí, natož aby je využívali nebo je uměli dočasně vypnout. Jedním z takových systémů je například asistent hlídání jízdního pruhu, nazývaný „Lane assist“. Je to dobrý sluha, ale může být i opravdu zlý pán.

Lane assist totiž hlídá, aby se auto drželo mezi dvěma čárami na silnici. V případě, že auto bez zapnutí směrového světla opustí jízdní pruh, systém zasáhne do řízení a snaží se auto udržet v původním pruhu. Systémy fungují různě a liší se nejen technologií, ale také silou, s jakou do řízení zasáhnou. Až potud by bylo vše v pořádku a mnohdy může takový pomocník zabránit možné kolizi. Jsou ale i situace, kdy to je spíše naopak.

Znají to především řidiči, kteří jezdí po opravovaných úsecích silnic, kde jsou aktuální jízdní pruhy řešeny dočasnými žlutými čárami. Těmi se totiž Lane assist neřídí a hlídá si ty „svoje“, tedy bílé. V okamžiku, kdy se držíte ve žlutých pruzích a přejíždíte ty původní bílé, má systém snahu vrátit vás do původního jízdního pruhu. Zasáhne proto do řízení ve snaze upravit směr. To může nezkušeného řidiče dosti překvapit a v úzkých pruzích, do kterých je často zakázán vjezd vozidlům širším než 220 cm, může dojít i k nehodě se souběžně jedoucím vozem.

Jestliže tedy budete takovým úsekem projíždět, je lepší systém vypnout. Někdy to sice není snadné a je potřeba se k tomu proklikat v palubním menu, ale budete mít potom jistotu, že auto v nejméně vhodném okamžiku necukne s volantem. Pozor ale na jednu skutečnost, vypnutý systém se po vypnutí a zapnutí motoru v drtivé většině automobilů totiž opět zapne.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.