Některé značky na silnici asi nikdy nepotkáte. A když ano, pravděpodobně je nebudete ani znát

Dopravní značka
Foto: Jiří Soukup

Co znamená značka na obrázku? Učebnice autoškoly obsahuje dopravní značky, které někteří řidiči za celý svůj život vůbec nepotkají. Viděli jste už třeba značku „Pozor žáby“, „Mlha“, nebo „Únikový pruh“?


Už jste slyšeli o dopravní značce Pozor, žáby, Únikový pruh nebo například Okruh? Učebnice autoškoly jsou plné obrázků dopravních značek, se kterými se v běžném životě setkáte málokdy, nebo dokonce vůbec. Znát byste je ale měli. A nejen to, měli byste také vědět, jak na takové značky reagovat. Co třeba dělat, když uvidíte značku „Pozor, žáby“? Zpomalit, zastavit, případně něco jiného? Ví to málokterý řidič, ačkoliv se to v autoškole učí.

„Podivných“ značek je více

Součástí závěrečných zkoušek v autoškole je totiž i test znalostí dopravních značek. Zatímco značky typu „Zákaz vjezdu“, „Omezená rychlost“, nebo třeba „Zákaz stání“ zná každý, a asi málokterý uchazeč o řidičský průkaz u těchto značek chybuje, existují i značky, které možná jinde, než v učebnici autoškoly neuvidíte. To ale neznamená, že byste je neměli znát. Jenže ruku na srdce, kdo by si například po deseti letech od zkoušky pamatoval třeba značku „Mlha“, když se s ní za celou svoji řidičskou kariéru nepotkal. A takových značek je rozhodně více.

Hodně zmatečný Okruh

Zajímavou, a málokde k vidění dostupnou, dopravní značku mohou vidět například řidiči na pražské Jižní spojce. Jde o dopravní značku č. IP 1a „Okruh“, která označuje okruh zřízený pro objíždění obce nebo její části. O praktickém významu této dopravní značky lze jenom spekulovat. Tím spíše, když je ještě důležité vědět, že je-li zřízeno více okruhů, označují se ve spodní části arabskými číslicemi nebo jejich názvy. Pro změnu směru okruhu se potom používají dodatkové tabulky v podobě směrové šipky. Pro drtivou většinu řidičů velká neznámá.

Mlha přede mnou, mlha za mnou

Podobně raritní dopravní značkou je potom také třeba značka s označením A26, tedy „Mlha“. Jak již z jejího názvu vyplývá, měla by upozornit na možnost výskytu mlhy nebo hustého kouře, což by mohlo způsobit zhoršenou viditelnost na vozovce. Vzhledem k tomu, že jsou roční období, kdy se mlha vyskytuje v podstatě na celém našem území, bylo by asi umisťování takových značek dosti nákladné. Vidět ji ale můžete občas na německých dálnicích jako proměnnou světelnou značku na dálničních informačních tabulích.

Víte, co je „osobní přepravník“?

Málo viděnou značkou je také značka B30a s názvem „Zákaz vjezdu osobních přepravníků“. A co to je osobní přepravník? Podle legislativy jde o osobní vozítka, jejichž ovládání je založeno na principu gyroskopu. České legislativní řešení vzniklo především kvůli kolizím vozítek Segway v centrech velkých měst, ale touto značkou je ošetřen například i zákaz vjezdu hoverboardů nebo jednokolek.

Jakou nejpodivnější dopravní značku jste na silnicích potkali? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.