Oslnilo ji zapadající slunce, skončilo to dramaticky. Rada je přitom snadná

Foto: Jiří Soukup

Zimní slunce bývá hodně nízko a někdy může řidičům způsobit i chvilkovou slepotu. Tragická nehoda je v takovém případě velmi blízko. Řidiči přitom mohou takovému „oslepnutí“ relativně snadno předejít


Nízké zimní slunce bývá mnohem nebezpečnější než to letní. Tím, že je nízko, totiž oslňuje řidiče mnohem intenzivněji a tak mnohdy nepomůže ani stínítko na horní straně skla nebo sluneční brýle. Ty však v zimním počasí stejně nebývají rychle po ruce. Přesto existuje pár rad, jak si s nepříjemným oslněním poradit a předejít tak možné tragédii.

Bylo hezky, modré nebe, ale žádné prudké slunce. Jenže najednou se dálnice stočila přímo proti slunci, které bylo opravdu nízko. Neviděla jsem vůbec nic
Vilma K.; Řidička Praha

Své o tom ví i řidička Vilma, která se před pár dny vracela po dálnici D10 do Prahy. Podle jejích slov bylo krásné slunečné počasí, přesto nebylo potřeba vytáhnout sluneční brýle nebo stahovat přední sluneční clony. V jeden okamžik se však dálnice stočila mírně doleva a slunce se dostalo přímo před Vilmu. Protože bylo už kolem třetí hodiny odpoledne, bylo slunce poměrně nízko a Vilmu tak na chvilku úplně oslepilo.

Bohužel pro ni byl zrovna v daném úseku sveden provoz do jednoho pruhu. Byla to sekunda, ale Vilma v tu chvíli jela asi osmdesátkou, což znamená, že kvůli oslnění sluncem ujela Vilma 22 metrů aniž by cokoliv viděla. Stalo se, co se stát muselo. Vilma přehlédla přenosnou značku a nabourala do ní. Značka přepadla na bok a o její plastový podstavec si řidič jedoucí za Vilmou poškodil přední světlo i blatník. Následně se ukázalo, že ani on toho proti slunci příliš neviděl.

Co tedy dělat, aby následky takového osvětlení byly co nejmenší? Pár rad existuje. Nejsou nijak zázračné a spousta čtenářů jistě namítne, že jsou to rady k ničemu, ale teprve ve chvíli, kdy pojedete přímo proti zapadajícímu slunci, oceníte jejich smysl.

Čisté okno

Čelní sklo musí být dokonale čisté. Především zevnitř. Jemný film, který za normálních okolností není skoro vůbec vidět, učiní totiž při jízdě proti nízkému slunci čelní sklo téměř neprůhledným. Je proto dobré mít v autě alespoň papírové ubrousky, kterými lze sklo nouzově očistit.

Rychlost jízdy

Ani tohle není kdovíjak zázračná rada. Je ale skutečně účinná. Při jízdě proti slunci prostě sundejte nohu z plynu. Bude to trvat jen pár sekund, ale mohou být pro vaši bezpečnost klíčové. Při nutnosti prudce brzdit tuhle radu rozhodně oceníte.

Bezpečná vzdálenost

Tohle doporučení souvisí s doporučením zpomalit. Udržujte bezpečnou vzdálenost od vozidla před vámi. Radši pár metrů více, než méně. Podle dopravních expertů se totiž v krajní situaci může stát, že mezi reakcí řidiče na nějakou událost, aktivací brzd a samotným zastavením vozidla urazíte i více než sto metrů. A to je sakra hodně.

Seďte za volantem ve správné poloze

„Ležink“ za volantem je to nejhorší, co můžete udělat. Kdo sedí nízko, toho slunce oslní mnohem rychleji a intenzivněji. Lepší je proto sedět zpříma a co nejvýše. Lépe tak lze totiž využít přirozeného stínění horní hrany střechy. 

Zažili jste někdy takové oslnění sluncem, že jste jeli chvíli „naslepo“? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.