Pokuta 10 tisíc korun za celoroční pneumatiky? Ano, opravdu to hrozí

Foto: Jiří Soukup

Snaha uspořit nákupem celoročních pneumatik se může pěkně prodražit. Jejich použití má totiž svá specifika. Jeden den mohou být pneumatiky v pořádku, druhý den však lze za jejich použití dostat tučnou pokutu.


Celoroční pneumatiky mohou být dobrou a úspornou volbou pro mnoho řidičů. Proč kupovat speciální zimní pneu, když se s autem jezdí například pouze po městě, nebo dvakrát do měsíce na chalupu. Navíc, současné celoroční pneumatiky bývají už velice kvalitní a kdo vyloženě nejezdí po horách, nebo nepolyká měsíčně tisícovky kilometrů, mohou ho kvalitní celoroční pneumatiky uspokojit.

Je v tom zmatek a dívat se každý den z okna, jestli dneska mohu, nebo ne, to není pro mě. Mám letní i zimní a mám klid
Václav K.; Praha

Ale pozor. Jejich použití má svá specifika a je potřeba sledovat nejen počasí, ale i aktuální stav hloubky dezénu. Ta může být totiž dvojí, což mnoho řidičů mate. V letním období stačí u celoročních pneumatik hloubka min. 1,6 mm. Od listopadu do konce března však platí minimální hloubka dezénu stejně jako pro zimní pneumatiky, tedy 4,0 mm.

Na celoroční pneumatiky nedám dopustit. Ročně najedu skoro 15 tisíc kilometrů a bylo by pro mě zbytečné utrácet 12 tisíc za zimní gumy
Petr D.; Praha

Ale opět je tady výjimka, resp. určité specifikum. Minimální hloubka 4 milimetry bude při případné policejní kontrole platit pouze v tom případě, že by v tu danou chvíli a na tom samém místě platila povinnost mít nazuté zimní pneumatiky. Jestliže tedy pojedete například v prosinci za slunečného počasí po suché ulici třeba po Praze, stačí vám hloubka 1,6 mm. Jestliže však po té samé ulici pojedete druhý den, ale bude vánice, venkovní teplota bude pod nulou a na silnici bude sněhová břečka, budete muset mít na pneumatikách minimální hloubku dezénu 4 milimetry. V opačném případě hrozí opravdu tučná pokuta.

Pokud totiž policista uzná, že je pneumatika sjetá natolik, že by jízda na ní ohrožovala provoz a bezpečnost, může zakázat další jízdu a navíc vše předá do správního řízení. A tam už se řidič může dočkat pokuty až 10 000 Kč a dokonce i zákazu řízení.

Máte nějaké zkušenosti s celoročními pneumatikami? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.