Polepil v Praze dopravní značku – obří pokutu může splácet do konce života

Foto: Jan Smékal

Skutečně obří pokutu může „vyfasovat“ pachatel, který poškodí dopravní značku. Jenom v Praze jsou takových značek desítky, ale pokutu většinou dostanou pouze řidiči, kteří poškozené značky nerespektují


Časté téma diskuzí mezi řidiči napříč pohlavími, věkovými nebo sociálními skupinami. Platí značka nakreslená na papíře, případně značka, která má špatné rozměry nebo nekorektní barvy a je přibitá hřebíkem na vratech soukromé garáže? A co třeba značka, která je nějak poškozena, postříkána sprejem nebo třeba polepená samolepkami? Je nutné takovou značku respektovat nebo platí jen značky, které jsou v bezchybném stavu?

Zákon o silničním provozu v tomto směru hovoří poměrně jasně. V paragrafu 4 totiž říká, že „Při účasti v provozu na pozemních komunikacích je každý povinen řídit se dopravními značkami.“ Ano, je tady výraz „dopravní značka“ a jeho výklad. Aby se ale předešlo diskuzím, vynesl Nejvyšší správní soud v roce 2010 výnos, ve kterém mimo jiné říká toto: „Účastník silničního provozu nemůže sám činit soudy o zákonnosti dopravní značky a rozhodovat se, zda se značkou bude řídit, či nikoli“.

Dopravní značky je tedy potřeba respektovat i v případě, že jsou poškozené, polepené, postříkané barvou nebo třeba rezavé. Ale pozor – značky se nepolepí samolepkami sami od sebe, ani se nepostříkají sprejem. A na to také zákon pamatuje. Jejich poškozování nebo ničení tak může být kvalifikováno jako přestupek nebo dokonce trestný čin.

Tuto problematiku upravuje zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, a zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, který říká, že fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že znečistí nebo poškodí dálnici, silnici nebo místní komunikaci, její součást nebo příslušenství. Za součást nebo příslušenství se přitom považují například právě svislé dopravní značky, svodidla, směrové sloupky nebo třeba dopravní knoflíky.

Za výše uvedený přestupek lze uložit pokutu do 300 000 Kč. Takovou obří pokutu by potom pachatel s nižšími příjmy mohl splácet klidně i celý život a v krajním případě, když by pokutu neplatil, se dostat i do exekuce. Vzhledem k tomu, že značek poškozených vandaly, viz. titulní fotografie, je jenom v centru Prahy několik desítek, přišla by si městská kasa jistě na své. Jenže to by musel někdo takové jednání trestat. Zatím jsou bohužel trestáni pouze řidiči, kteří takto poškozenou nebo zcela nečitelnou značku, mnohdy nevědomky, nerespektují.

Jak se díváte na poškozování dopravních značek? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.