Skutečně obří pokutu může „vyfasovat“ pachatel, který poškodí dopravní značku. Jenom v Praze jsou takových značek desítky, ale pokutu většinou dostanou pouze řidiči, kteří poškozené značky nerespektují
Časté téma diskuzí mezi řidiči napříč pohlavími, věkovými nebo sociálními skupinami. Platí značka nakreslená na papíře, případně značka, která má špatné rozměry nebo nekorektní barvy a je přibitá hřebíkem na vratech soukromé garáže? A co třeba značka, která je nějak poškozena, postříkána sprejem nebo třeba polepená samolepkami? Je nutné takovou značku respektovat nebo platí jen značky, které jsou v bezchybném stavu?
Zákon o silničním provozu v tomto směru hovoří poměrně jasně. V paragrafu 4 totiž říká, že „Při účasti v provozu na pozemních komunikacích je každý povinen řídit se dopravními značkami.“ Ano, je tady výraz „dopravní značka“ a jeho výklad. Aby se ale předešlo diskuzím, vynesl Nejvyšší správní soud v roce 2010 výnos, ve kterém mimo jiné říká toto: „Účastník silničního provozu nemůže sám činit soudy o zákonnosti dopravní značky a rozhodovat se, zda se značkou bude řídit, či nikoli“.
Dopravní značky je tedy potřeba respektovat i v případě, že jsou poškozené, polepené, postříkané barvou nebo třeba rezavé. Ale pozor – značky se nepolepí samolepkami sami od sebe, ani se nepostříkají sprejem. A na to také zákon pamatuje. Jejich poškozování nebo ničení tak může být kvalifikováno jako přestupek nebo dokonce trestný čin.
Tuto problematiku upravuje zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, a zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, který říká, že fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že znečistí nebo poškodí dálnici, silnici nebo místní komunikaci, její součást nebo příslušenství. Za součást nebo příslušenství se přitom považují například právě svislé dopravní značky, svodidla, směrové sloupky nebo třeba dopravní knoflíky.
Za výše uvedený přestupek lze uložit pokutu do 300 000 Kč. Takovou obří pokutu by potom pachatel s nižšími příjmy mohl splácet klidně i celý život a v krajním případě, když by pokutu neplatil, se dostat i do exekuce. Vzhledem k tomu, že značek poškozených vandaly, viz. titulní fotografie, je jenom v centru Prahy několik desítek, přišla by si městská kasa jistě na své. Jenže to by musel někdo takové jednání trestat. Zatím jsou bohužel trestáni pouze řidiči, kteří takto poškozenou nebo zcela nečitelnou značku, mnohdy nevědomky, nerespektují.
Jak se díváte na poškozování dopravních značek? Napište nám do diskuze.