Přejet ano, předjet ne. Plná čára není zeď. Lze přes ni odbočit třeba i k obchodu

Překážka v jízdním pruhu
Foto: Jan Smékal

Odbočit přes plnou čáru? Pro mnoho řidičů jasný zákaz. Jde ale o poměrně rozšířený omyl, který mnohdy vede k tomu, že řidiči jedou i o několik stovek metrů dál, kde se otáčejí do protisměru. Zbytečně. Odbočit totiž mohou i přes plnou čáru.


Na silnicích někdy zbytečně vznikají konfliktní a nebezpečné situace. Třeba při odbočování vlevo, při kterém musíte přejet bílou podélnou čáru. Většinou je to totiž dovoleno. Jde o poměrně jednoduchou definici zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ten říká, že „…plnou čáru (V1a) je zakázáno přejíždět, nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.“

Pouze mimo pozemní komunikaci

Z uvedeného znění tedy vyplývá, že vodorovné dopravní značení V1a není dovoleno přejíždět nebo přesahovat převáženým nákladem. Budete-li ale potřebovat odbočit, například do areálu nějaké firmy, na lesní cestu, na parkoviště nebo třeba k obchodu, můžete. Ovšem pozor. Vždy se musí jednat o místa, která leží mimo pozemní komunikaci a vždy musíte dát přednost protijedoucím vozidlům.

Přes dvojitou čáru ne

A pak je tady ještě jedno „ale“. Výše uvedené se totiž netýká tzv. dvojité plné čáry (V1b). Tu smíte přejet jen v tom případě, že to je nezbytně nutné k objíždění. A raději ještě jedno upozornění. Předjetí pomalu jedoucího traktoru skutečně není objíždění. O to by se jednalo například v situaci, kdy takový traktor stojí v jízdním pruhu a tvoří tak překážku silničního provozu. Obdobně to platí například při objíždění výkopu a dalších překážek. Vždy je přitom potřeba dát přednost protijedoucím vozidlům.

Předjíždění není objíždění

Až tedy pojedete po silnici s vodorovným dopravním značení V1a, nebojte se bílou podélnou čáru přejet, jestliže potřebujete odbočit na nějaké místo ležící mimo pozemní komunikaci. Při dodržení všech zákonných ustanovení to je naprosto v pořádku. A když na vás bude při tom někdo vzadu troubit, nepanikařte. On jenom prostě neví, že se to smí a že žádný přestupek neděláte. V klidu vyčkejte, až bude v protisměru volno, a potom bezpečně odbočte.

Věděli jste, že smíte odbočit vlevo na místo ležící mimo pozemní komunikaci a přejet při tom bílou plnou čáru V1a? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.