Přestupek za 2 tisíce korun udělá ve městě denně skoro každý řidič. Většina o tom ale neví

Foto: Jan Smékal

Je to asi nejčastější přestupek ve městě, dělají ho totiž tisíce řidičů. Málokterý si ale uvědomuje, že ho vůbec dělá. Přitom za něj může dostat pokutu až 2 tisíce korun.


Dopravní zácpy ve městě překvapí asi málokterého řidiče. A málokterý řidič si také v takovou chvíli uvědomí, že také možná právě on k podobným zácpám přispívá. Stejně jako tisíce dalších řidičů totiž páchá asi ten nejčastější přestupek, který lze, tedy po špatném parkování, ve městě vůbec vidět. A právě tenhle přestupek ke zpomalení městského provozu přispívá nejvíce. O jaký prohřešek tedy jde?

Bydlím ve Štěrboholech a denně vidím, jak řidiči ucpávají křižovatku u Europarku. Naprosto bezohledně a úplně zbytečně. Každý vidí, jak to za křižovatkou vypadá, přesto se tam nacpou a vznikají zbytečné zácpy.
Václav B.; Praha, Štěrboholy

Jde o vjíždění do křižovatky, ze které však nelze v danou chvíli plynule vyjet. Denně takhle vjedou do ucpané křižovatky tisíce řidičů. Protože z ní však nemohou následně plynule vyjet, zůstanou většinou stát tak, že zabraňují průjezdu vozidlům z dalších jízdních pruhů. Tím vznikne zácpa i ve směru, který byl ještě před chvílí volný.

Přitom zákon č. 361/2000 Sb. o jízdě přes křižovatky mimo základní pravidla o dávání přednosti v jízdě, znamení o změně směru jízdy, stání, předjíždění a odbočování v této souvislosti jednoznačně uvádí, že „Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) (zastavení před přechodem pro chodce) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5 (přednost protijedoucích vozidel při odbočování vlevo)“. 

Za nedodržení tohoto nařízení může být hříšníkovi udělena pokuta až do výše 2 tisíce korun. Bohužel, policie na takové prohřešky na křižovatkách zrovna příliš nedohlíží. Přitom velmi často i jedno jediné auto uprostřed křižovatky může způsobit kolonu dlouhou i několik stovek metrů. Ano, někdy je velmi obtížné odhadnout situaci za křižovatkou, velmi často ale řidiči do křižovatek najíždějí úmyslně. Prostě se tam „nacpou“ bez ohledu na to, že zablokují ostatní jízdní pruhy.

Jak se díváte na vjíždění do křižovatky, kterou však nelze plynule opustit? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.