Proč tohle nikdy neudělá řidič Fabie, Dacie, nebo třeba Opelu Corsa? Nemusí nikomu nic dokazovat

Foto: Jiří Soukup

Páchají dopravní přestupky spíše řidiči luxusních aut, nebo těch starých, levných a otlučených? Projeli jsme se v odpolední špičce Prahou a názor jsme si udělali během pouhých dvou hodin.


Z určitého pohledu může jít o novinářský stereotyp, případně stigmatizaci určité skupiny lidí. Ale obáváme se, že tomu tak není. Subjektivně vnímáno totiž drtivou většinu přestupků, alespoň tedy v Praze, páchají řidiči vozidel vyšší cenové kategorie. Bylo by proto jistě velice zajímavé zpracovat statistiku přestupků, které spáchali řidiči vozidel v ceně například nad jeden milion korun.

Stačí si totiž na dvě hodinky sednut do auta a jet například z pražského Zličína na Černý Most. Nikoliv však po Jižní spojce, ale přes centrum. My jsme to zkusili a během cesty jsme zaznamenali 19 přestupků. Ano, skutečně 19 přestupků během jediné cesty z jednoho konce Prahy na druhý. Jízda na červenou hned u nákupního centra Zličín, jízda po kolejích na Radlické ulici, objetí tramvajového ostrůvku z levé strany tamtéž, stání v křižovatce na křížení Radlické a Dobříšské ulice, předjíždění kolony u vjezdu do tunelu a přejetí bílého šrafování, parkování na přechodu pro chodce, stání v jízdním pruhu, nedání přednosti v jízdě, porušení zákazu odbočení, otáčení na světelné křižovatce, atd…

V určitých okamžicích by se mohlo zdát, že se na pražských ulicích a silnicích neaplikují zákonná pravidla silničního provozu, ale „právo silnějšího“. Možná to byla náhoda, možné ne, ale drtivou většinu výše uvedených přestupků totiž spáchali řidiči vozidel vyšší cenové kategorie. Ale v rámci objektivity musíme říci, že jsme zaznamenali i přestupek jedné Fabie, dodávky Renault a staršího Volva.

Na druhém konci spektra hříšníků však byli řidiči vozidel BMW, Mercedes, Audi, Maserati, Škoda, nebo VW. Vždy šlo od pohledu o velmi mladé vozy, tedy žádné dvacet let staré taxíky Mercedes z Mnichova. Nesmíme zapomenout také na jednoho motorkáře, který na Jižní spojce u Černého Mostu předjížděl stojící auta uprostřed mezi pruhy, ale u motorek se na to hledí trochu jinak a lze v takovém případě možná trochu přimhouřit oči.

Celou cestu jsme v autě přemýšleli, zda je to pouze náhoda, nebo prostě model chování majitelů dražších vozidel. Chceme věřit tomu, že to je jenom náhoda, které napomáhá i fakt, že vozový park v Praze mládne a je v něm větší koncentrace vozidel vyšší cenové kategorie. Náš soukromý názor je ale ten, že někteří majitelé těchto vozů spíše nemusí řešit výši pokuty, protože na ní prostě mají, a navíc jsou si vědomi poměrně nízké pravděpodobnosti postihu. Naopak majitelé starších vozů, kteří mají hlouběji do kapsy, do takového rizika nejdou. Proto jezdí i parkují většinou v souladu s pravidly.

Jaký na to máte názor vy? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.