Prodal auto, ale pokuty za nového majitele musí platit i po roce. U soudu nemá zatím šanci

Foto: Pixabay

Prodej auta na inzerát může být pěkné riziko. Jestliže nový majitel na sebe auto nepřevede, bude mít ten původní jen velmi malou šanci jak se zbavit například placení pokut, které právě nový majitel nezaplatil


Vybavit nového majitele automobilu plnou mocí, aby zajistil převod na registru vozidel, je běžná praxe při prodeji vozidla. Jak mezi občany, tak i u prodejců aut. Ale co když nový majitel auto na sebe nepřevede? Co když s ním napáchá přestupky a způsobí škody? Pak se připravte na velkou právní bitvu a v ní na velmi pravděpodobnou prohru. 

Převod v registru se zavedením nových pravidel v roce 2015 stal v mnoha případech neřešitelným. Pokud totiž nový vlastník odmítne při převodu součinnost, zůstane původní vlastník uveden v registru jako “Provozovatel”. Z úředního pohledu je tedy stále odpovědný za provoz vozidla, i když z občansko-právního hlediska již není vlastníkem, nemá  vůz ve své moci a není tedy žádným způsobem schopen ovlivnit chování nového vlastníka. V případě udělených pokut za přestupky nových vlastníků ale úřady původním vlastníkům radí zaplatit, a způsobenou škodu následně vymáhat občanskoprávní cestou. To však může být v praxi mnohdy v podstatě nemožné.

Navrhovaná změna zákona by měla tento neuspokojivý stav a rozpor mezi občanskoprávní a správně právní definicí vlastnictví k motorovému vozidlu odstranit
Petr Přikryl; APPAA

Nejde ale pouze o prodeje aut mezi občany na inzerát z internetu. I u prodejců ojetých aut jsou takové situace bohužel poměrně časté. Některé kauzy dobře ukazují nespravedlnost stavu, kdy za přestupky nového vlastníka je trestán vlastník původní. Jako v případě, kdy zákazník autobazaru zaparkoval auto na vyhrazeném parkovišti a opustil jej. Protože ale vůz na něj nebyl ještě převeden, chodí veškerá předvolání a pokuty původnímu majiteli, tedy autobazaru.

“Magistrát vůz odtáhl a začal účtovat parkovné. Naše společnost byla žalována o 22 000 Kč parkovného a i když soud v první instanci rozhodl v náš prospěch, odvolací soud nás znovu odsoudil. Jsme opakovaně vyzýváni k převzetí věci, i když nemáme klíče ani doklady od vozidla. Je nám stále účtováno parkovné, i když auto již není naše. K dnešnímu dni navíc cena parkovného převýšila cenu vozu,” říká Filip K., který ve zmíněném autobazaru pracuje. 

Z těchto případů samozřejmě plyne poučení. Pokud chcete mít převod vozu do poslední chvíle pod kontrolou, je jedinou možností osobně se účastnit evidenční prohlídky a přepisu na registru, a nedat velký technický průkaz z ruky, dokud v něm není zapsán nový provozovatel. V opačném případě se totiž může velmi snadno stát, že za veškeré přestupky nového majitele ponesete odpovědnost vy.

Se současným právním stavem se také nehodlá smířit asociace autobazarů APPAA, která iniciovala vznik pozměňovacího návrhu předloženého Poslanecké sněmovně. “Navrhovaná změna zákona by měla tento neuspokojivý stav a rozpor mezi občanskoprávní a správně právní definicí vlastnictví k motorovému vozidlu odstranit,” říká Petr Přikryl, předseda APPAA.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.