Řidič městského autobusu telefonoval za jízdy a málem netrefil sjezd z dálnice

Foto: Jiří Soukup

Řidič městského autobusu s jednou rukou na volantu a druhou s telefonem u ucha jen tak tak minul přenosnou dopravní značku u sjezdu z D10 na Černý most. V případě nehody by mu hrozilo až 8 let vězení.


Telefonování za jízdy je velký hazard, což platí nejen pro řidiče osobních vozidel, ale především pro řidiče veřejné dopravy. Ti totiž mají v rukou zdraví a životy nejen cestujících, kteří v prostředku veřejné dopravy právě jedou, ale i ostatních účastníků silničního provozu. Na úvodní fotografii je vidět řidič autobusu, který se více věnoval telefonování než řízení vozidla. Při odbočování z dálnice D10 na Černý most totiž málem smetl přenosnou dopravní značku. Nikomu se naštěstí nic nestalo, řidič se značce vyhnul a v klidu pokračoval v hovoru.

Bohužel, oproti jiným evropským zemím nehrozí v Česku za telefonování za jízdy nijak drastické pokuty. Na místě lze uložit pokutu do výše 1000 korun ve správním řízení potom až 2500,-Kč + 2 trestné body. Od příštího roku by ale sankce měly být podstatně citelnější. Pokud bude řidič přistižen při používání telefonu za volantem, hrozí mu pokuta na místě až 2500 Kč a v případě správního řízení potom pokuta ve výši 4000,- až 10000,- Kč plus 4 trestné body.

Jenže v případě nehody by to měl řidič autobusu mnohem horší. Pokud by totiž při telefonování za jízdy způsobil nehodu, mohla by ho policie obvinit z obecného ohrožení, za což hrozí až osmileté vězení. Není to rozhodně málo, nicméně při představě, že je autobus plný lidí a jeho řidič v padesátikilometrové rychlosti píše SMS nebo telefonuje, je taková sankce asi na místě.

Je potřeba také připomenout, že zákon nemluví pouze o zákazu telefonování za jízdy bez použití handsfree. Postižitelné je například i zadávání adresy do navigace v telefonu, který by řidič držel v ruce, nebo psaní SMS. Jestliže by ale v tu chvíli byl telefon v originální držáku, který je součástí vozidla, postih by řidič hrozit neměl. Vždy je ale lepší používat handsfree a pro zadávání navigačních pokynů použít hlasové ovládání nebo zastavit vozidlo. Těch pár desítek vteřin určitě nikoho nezabije. Na rozdíl od jedné jediné vteřiny, během které by se řidič nevěnoval řízení a srazil například chodce nebo cyklistu.

Používáte při telefonování ve voze handsfree nebo voláte „z ruky“? Napište nám do diskuze

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.