Rozvážkové služby ucpávají Prahu. Někdy sice hodně brutálně, mnohdy to ale přestupek není

Foto: Jan Smékal

Ucpat úzkou uličku v centru Prahy a začít skládat pračky, to by asi většinu řidičů ani ve snu nenapadlo. U rozvážkových služeb to ale není nic neobvyklého. O přestupek ale mnohdy nejde


Prosinec je pro rozvážkové služby měsícem, kdy generují největší byznys. Vánoce ženou zákazníky na stránky eshopů a požadavky na přepravu narůstají v porovnání s ostatními měsíci o stovky procent. Firmy tak nabírají brigádníky, posilují logistická centra, call centra nestíhají. A nestíhají ani řidiči. Ačkoliv se snaží co mohou, zpoždění se nedá nevyhnout. A aby ho nejvíce eliminovali, nedělají si mnohdy s místem, kde svoji dodávku zastaví, vůbec žádnou hlavu. Klidně tak zastaví i na zákazu stání.

Je to ale přestupek, nebo není? Jak kdy. Zákon totiž definuje pojem zastavení jako „uvedení vozidla do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu“. Jestliže tedy řidič manipuluje s nákladem, to znamená, že ho skládá nebo nakládá, nejedná se o přestupek.

Jenže – jestliže se řidič od vozidla vzdálí a s nákladem již nemanipuluje, ale třeba se zákazníkem řeší instalaci pračky v koupelně, o přestupek zakázaného stání se už jedná. Hranice, kdy jde o přestupek a kdy ne, je velmi tenká, ale pozor na to. Odskočit si třeba na 5 minut na poštu nebo vyzvednout zásilku z doručovacího boxu určitě do povolených výjimek nespadá.

A jak to tedy je s těmi přepravními společnostmi? No, ruku na srdce, hoši za volantem se s tím moc „nemažou“ a auto postaví, kde to jde. Jasně, za den by určitě nasbírali pokuty za několik tisíc korun. Ale buďme fér – nečekáme teď taky náhodou na nějakou tu zásilku, kterou chceme dát někomu pod stromeček? Určitě ano, tak buďme trpěliví a netrubme na auto, které ucpe ulici třeba jako to, které je na titulní fotografii. Ten řidič to dělá proto, že chce zásilky rozvézt co nejrychleji. Tak ho nesuďme a nechme to na policii.

Jak se díváte na řidiče rozvážkových služeb, kteří „pohodí“ svoje auto na zákazu nebo dočasně zneprůjezdní ulici? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.