Šílence za volantem na D10 policie nechytla. Převážel tři „oktávky“ a na tachometru měl 120km/h

Foto: Jiří Soukup

Řítit se se třemi auty na vleku rychlostí 120 km/h? To není kaskadérská scéna z akčního filmu. To je realita českých dálnic. Šílenci v dodávkách však bohužel páchají na českých dálnicích přestupky v podstatě beztrestně.


Psát o tom, jak se na českých silnicích a dálnicích chovají někteří řidiči dodávkových a nákladních vozidel, by byl asi nekonečný seriál. Domnívat se však, že největším prohřeškem těchto řidičů je například vzájemné předjíždění kamiónů, které se protáhne na několik kilometrů, je jeden velký omyl. Najdou se totiž bohužel i přestupky, nad nimiž skutečně zůstává rozum stát a které patří již spíše do kategorie hazardu se životy. Mezi takové přestupky patří především nepřiměřená rychlost.

Foto: Jiří SoukupNení snad týden, aby se v médiích neobjevila zpráva o řidiči osobního vozu, který překročil maximální povolenou rychlost o více jak 50 km/h. Ale že by se podobný přestupek objevil i u dodávek, nebo nákladních automobilů, to zase není tak běžné. Naštěstí. My jsme ale jeden takový přestupek zaznamenali. Na dálnici D10 jsme před několika dny potkali odtahový vůz převážející auto, který za sebou na tzv. „plaťáku“  vezl další dvě vozidla. Nic zvláštního. Až na to, že nás tahle souprava předjela v rychlosti kolem 120 km/h.

Jízdní souprava, která má naložené tři Octavie rozhodně přesahuje limit 3,5 tuny. Minimální hmotnost jedné Octavie je totiž přibližně 1.230kg, tedy celkem minimálně 3.690kg. K tomu připočítejme hmotnost dodávky a vleku a budeme hned na cca 5.000kg. A teď ruku na srdce, kdo může jet s pětitunovou soupravou rychlostí 120 km/h? Za nás jedině naprostý ignorant a hazardér, který se žádného postihu neobává, případně takový, který před jízdou požil nějaké zakázané látky. Například alkohol, nebo drogy.

Na maximální rychlost vozidel nad 3,5 tuny pochopitelně pamatuje i zákon. Ten říká, že „… pro vozidla nad 3.5 tuny je limit 80 km/h…“. Platí to pochopitelně i pro soupravy vozidel s celkovou hmotností nad 3,5 tuny, jakou může být např. osobní auto s přívěsem pro přepravu lodí, koní, přepravník pro auta, nebo třeba nějaký větší karavan. Není vůbec rozhodující, že přívěs má povolenou konstrukční rychlost 130 km/h.

Ano, bereme argument, že informace z tachometru není směrodatná a že tachometr proměřuje. Doufáme však, že si nikdo nemyslí, že proměřuje o celých 40 km/h. Řidič dodávky jel v každém případě hodně daleko za hranou pravidel. Subjektivně vnímáno je však smutnou pravdou to, že potkat na dálnici, nebo v podstatě na jakékoliv jiné silnici v Česku, policii, se rovná téměř zázraku. Potom to však na českých silnicích vypadá jako v devadesátých letech někde na Balkánu. Nemusíme proto snad ani říkat, že po dobu, po kterou s námi dodávka na dálnici jela, řidiče policie nezastavila.

Přečtěte si: Litevský kamión jel v Praze po Jižní spojce jako smyslů zbavený

Jaký máte názor na řidiče, kteří s pěti tunami za zády jedou po dálnici 120 km/h? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.