Stačí pár hulvátů, a i když máte přednost, budete čekat třeba deset minut, než projedete

Foto: Jiří Soukup; Pixabay

Čeští řidiči mají v západní Evropě pověst agresivních hulvátů, kteří se nerozpakují nedodržovat pravidla jen proto, aby získali pár vteřin navíc. Slušnost je pro některé z nich často jen slovo, které nikdy neslyšeli.


Dnes a denně se o tom přesvědčují desítky, či spíše stovky řidičů, kteří se snaží dodržovat předpisy a jezdit v souladu se zásadami slušného chování. Samozřejmě, že málokterý řidič je Mirek Dušín, který nikdy neprojel křižovatku na oranžovou, nepřekročil rychlost nebo neparkoval tam, kde nemá. Je ale velký rozdíl mezi tím, jestli se jedná o výsledek řidičovy nepozornosti, nebo jestli řidič usedá za volant programově nastaven tak, že pravidla jsou jen pro ty slabší.

Test Škoda Octavia RS 245 – Divoška, se kterou jsme na dálnici skončili v hodinách
V Praze projíždí někteří řidiči kruhový objezd v protisměru. Prý to ani jinak nejde

A co teprve v situaci, kdy se takových řidičů sejde v jeden okamžik několik a chovají se jako stádo skotu, které prostě jde za prvním volem. To pak ti slušní mají opravdu smůlu a musejí čekat, až stádo přejde, vlastně přejede. Typickým příkladem takového chování je například vjíždění do křižovatky i když je jasné, že za křižovatkou nelze kvůli provozu pokračovat v jízdě. Hulváti najedou do křižovatky, kde na žlutém vodorovném značení V12b klidně zastaví a čekají, až se provoz za křižovatkou uvolní. Že kvůli nim nemohou křižovatkou projet ostatní řidiči, kteří mají cestu volnou, příliš neřeší.

Foto: Jiří Soukup; PixabayDalší oblíbenou kratochvílí hulvátských řidičů je nerespektování dopravní značky P8 - Přednost před protijedoucími vozidly, resp. značky P7 - Přednost protijedoucích vozidel, kterou mají umístěnou ve svém směru jízdy. Tato značka přikazuje řidiči dát přednost v jízdě protijedoucímu vozidlu v případě, kdy se protijedoucí vozidla nemohou bezpečně vyhnout. Mnozí řidiči se ale mylně domnívají, že značka P7 znamená „Kdo dřív přijede, ten dřív jede“.

Až tedy uvidíte před sebou značku P7, vězte, že to znamená, že vozidla jedoucí v protisměru mají přednost, leda by bylo možné se jim bezpečně vyhnout. Bezpečně vyhnout ale neznamená, vytlačit protijedoucí auto na chodník, kde jde chodec, nebo do třeba příkopu. Ta značka tam skutečně není náhodou. No, a když třeba v Praze narazíte na žlutou klikatou čáru namalovanou v křižovatce, tak  zbystřete. Jde o značku V12b, která vyznačuje plochu, na kterou nesmí řidič vjet, pokud je za touto plochou taková dopravní situace, že by byl nucen zastavit vozidlo na vyznačené ploše.

A kdyby někomu výše uvedené řádky připadaly až příliš mravokárné, zkuste popřemýšlet nad tím, že bezmocně sedíte 11 minut v autě, jako řidička vozu na titulní fotografii, a čekáte, který z hulvátů se nad vámi smiluje a uzná, že přednost máte přeci jen vy.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.