Stání v protisměru dělí řidiče na dva nesmiřitelné tábory. Někteří nechápou jeho nebezpečnost

Foto: Jan Smékal

Stání v protisměru je jasný přestupek a není potřeba o tom vůbec diskutovat. Přesto má velká část řidičů pocit, že takové ustanovení zákona není potřeba dodržovat. Nad některými jejich argumenty ale zůstává rozum stát


Před pár dny jsme na našem webu zveřejnili článek o bezohledném stání v protisměru, který si během pár dnů přečetlo více než 100 tisíc čtenářů. Podle diskuzí pod článkem se však ukázala jedna zajímavá věc. Přibližně polovina diskutujících totiž vůbec nepovažuje stání v protisměru za přestupek. Domnívají se totiž, že je úplně jedno, kterým směrem auto stojí a považují ustanovení zákona, které takové stání zakazuje, za nesmyslné a šikanující. Z některých příspěvků je pak naprosto zřejmé, že pisatelé nepochopili celý kontext takového přestupku. Pojďme si tedy ve stručnosti říci, v čem je takový přestupek skutečně velmi nebezpečný. 

Nevidím v tom velký problém, auto má zrcátko i na pravé straně o čem ale spousta lidí asi neví, jak mi připadá z provozu. Parkuji často v protisměru a při vyjíždění nevidím rozdíl, vždycky je auto natočené, rozhodně lepší než se složitě někde otáčet a manévrovat.
Jiří Kocour; Čtenář 

Nebezpečnost takového přestupku spočívá především v tom, že vozidlo se musí na druhou stranu vozovky nějak dostat a následně z druhé strany vozovky opět vyjet. Při takovém manévru tedy nutně musí jet nějakou dobu v protisměru, což není dovoleno. Jízda v protisměru je pochopitelně nebezpečná sama o sobě, nicméně, když takový manévr udělá řidič například za snížené viditelnosti, jde o dvojnásobné nebezpečí. Tím spíše, že vozy schválené k provozu na našich komunikacích mají světlomety seřízeny pro pravosměrný provoz, kdy pravé světlo svítí, zjednodušeně řečeno, dál, než to levé. Auto v protisměru tedy velmi snadno oslní protijedoucí řidiče. 

Uvědomte si, že světla jsou seřízená tak, že svítí rovně a mírně doprava. Když zastavíte v protisměru, tak nehorázně oslňujete protijedoucí vozidla!!! Tak taky proto se nesmí parkovat a stát v protisměru!
Josef Machač; Čtenář 

Mnohem větší nebezpečí však hrozí při vyjíždění z protisměrného stání. Nejen, že řidič opět musí vjet do protisměru, ale protože sedí na levé straně, má zhoršený výhled do jízdního pruhu. Stojí-li před ním navíc jiné vozidlo, nemá výhled skoro žádný. Vyjet z takového místa, a navíc do protisměru, tak může být skutečně velmi nebezpečné. 

Podtrženo, sečteno – stání v protisměru, tak jak ho definuje zákon, je přestupek a není pro něj žádná omluva. Rozhodně ne taková, že se vpravo nedá zastavit, že je složité se někde otáčet, že mám na autě zpětná zrcátka, že stojím na rovné silnici a vidím daleko dopředu nebo třeba to, že mám zapnutá výstražná světla. Nic takového.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.