V Praze by mu to možná prošlo, na venkově ho ale svačina za 100 korun přišla na 2 tisíce

Překážka v jízdním pruhu
Foto: Jan Smékal

Zaparkovat před vchodem do potravin, koupit si dvě housky, plátek sekané a láhev minerálky. Každodenní rituál. Jenže tentokrát se „sváča“ poněkud prodražila. Řidič měl smůlu asi v tom, že se to nestalo ve velkém městě.


Kdo nikdy nezastavil na přechodu pro chodce, nebo ve vzdálenosti menší než 5 metrů před ním, ať hodí kamenem. Stačí se projít po jakékoliv pražské ulici a žádné auto nenajdete stát minimálně 5 metrů před přechodem. Ba co víc, většinou nestojí ani dva metry před přechodem. Někdy dokonce auta parkují i na přechodu. Chodci se pak jen obtížně dostávají na druhou stranu vozovky. Přes auta totiž často není vidět.

Jenže zákon o provozu na pozemních komunikacích hovoří o parkování před přechodem poměrně jasně. Říká totiž, že řidič nesmí stát ani na přechodu pro chodce a dokonce ani ve vzdálenosti kratší než 5 metrů před přechodem. Důvod je jediný – bezpečnost chodců. Ve velkých městech ale často strážníci přimhouří oči. Parkovat tam prostě není kde. Jenže zákon by měl platit pro každého a je jedno, jestli se přestupek stane ve velkém městě nebo na vesnici. Přesvědčil se o tom soused našeho redakčního kolegy, který za stání před přechodem "vyfasoval" poměrně tučnou pokutu.

Václav K., který každý den jezdí z vesnice v okolí Prahy do hlavního města za prací, se tu a tam zastaví v místním konzumu pro svačinu. A někdy nechá auto tzv. „na hulváta“ nejen v jízdním pruhu, ale také přímo před přechodem. Úplně stejně jako například řidič traktoru na úvodní fotografii. Měsíce mu to v pohodě procházelo až jednou jelo kolem policejní auto.

Asi proto, že zrovna v protisměru jelo jiné auto a také proto, že po přechodu zrovna přecházeli školáci, policisté si na řidiče počkali. A protože spáchal hned dva přestupky, o kterých navíc tvrdil, že to není nic tak hrozného, a že byl hned zpátky, a že měl puštěné blinkry a byl vidět, atd… přišla ho svačina na rovné dva tisíce korun. Asi trochu přísné, nicméně stání těsně před přechodem je poměrně nebezpečný přestupek. Ono ani stání v jízdním pruhu není nic zanedbatelného, nicméně, když chodec nevidí, jestli se k přechodu neblíží auto, je to skutečně nebezpečné.

Jak se na podobné přestupky, hlavně v Praze díváte vy? Vadí vám, že vozidla často parkují sotva pár centimetrů před přechodem? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.