V Praze „normálka“, v Německu by to neudělali. Všichni řidiči z fotografie si koledují o pokutu

Foto: Jan Smékal

Arogance, nebo neznalost předpisů? Na českých silnicích se mnozí řidiči chovají úplně jinak, než by se chovali například v Německu, nebo Rakousku. U nás se totiž pokut moc nebojí.


Každodenní situace například na pražské Jižní spojce. Oba pruhy plné aut, doprava houstne a najednou se provoz zcela zastaví. Auta stojí a nervózní řidiči začínají psát SMS, že přijedou později na jednání. Najednou se zezadu ozve houkání sanitky, která nemůže mezi stojícími vozy projet. Teprve v tu chvíli se začnou řidiči stojících aut snažit popojet ke krajnici, aby uprostřed vytvořili tzv. záchranářskou uličku. Jenže drahocenné sekundy jsou pryč. Sekunda k sekundě a ve finále nabere sanitka i několik minut zpoždění. Úplně zbytečně.

Od října 2018 je totiž vytvoření záchranářské uličky povinné. Kdo tento předpis nedodrží, může dostat pokutu. Jenže to se děje bohužel málokdy. Přitom už od října 2018 je vytvoření záchranářské uličky pro všechny řidiče povinností, jejíž porušení může policie sankcionovat. A uličku jsou řidiči povinni vytvářet již v okamžiku, kdy ke koloně přijíždějí. Nikoliv až ve chvíli, kdy jim za zády houká sanitka. Zákon totiž říká toto: „Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy.“ To se ale bohužel většinou neděje.

Občas se také stává, že neukáznění řidič vytvořenou záchrannou uličku zneužívají a předjedou tak celou kolonu. V takovém případě mohou dostat pokutu až 2500 korun. Na dálnici potom ti nejvíce otrlí projíždějí záchrannou uličkou v protisměru, aby se dostali k nejbližšímu výjezdu. Za takový přestupek může řidič dostat pokutu až 10 tisíc korun. Navíc mu může být odebrán řidičský průkaz až na jeden rok. Jako „bonus“ pak řidič obdrží 7 trestných bodů do karty řidiče.

Je zajímavé, že v zahraničí tohle čeští řidiči nedělají. Důvod? Německá, nebo rakouská policie na dodržování předpisů na dálnici dohlíží velmi pečlivě a nepřipouští žádné diskuze. A protože pokuty bývají poměrně tučné, „hrdinové“ z Česka kilometr za Rozvadovem nebo Znojmem zkrotnou a chovají se tak, jak mají.

Vytváříte záchranářskou uličku již v okamžiku, kdy se blížíte ke koloně aut stojících před vámi? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.