Velká neslušnost. Pokuta mu však asi nehrozí. A to stál přes dvě parkovací místa a ještě ve vozovce

Foto: Marián K.

Je to k vidění dnes a denně. Především na parkovištích v obchodních domech, nebo před supermarkety. Řidič zajede na parkovací místo, ale netrefí se do „chlívku“. Hrozí mu pokuta až 2 tisíce korun. Ale ne vždy.


Stačí se na chvíli postavit na parkoviště před nějakým supermarketem, nebo nákupním centrem, a během chvilky se najde určitě nějaký řidič, který se při parkování netrefí do vyhrazeného „chlívku“. Místo toho, aby s autem manévroval tak, že ho zarovná mezi bílé čáry, nechá ho jak je a jde nakupovat. Za chvíli přijede další řidič, ale protože předchozí auto zaparkovalo křivě, zaparkuje také tak. A tak to postupuje celým parkovištěm, na které se ve finále vejde mnohem méně vozidel, než kolik je na něm parkovacích míst. Podle serveru Life24 se tak děje například i v podzemních garážích pražských nákupních center, přičemž někteří řidiči takových vozidel bývají někdy dokonce i agresivní.

Já myslím, že z pohledu vyhlášky přestupek asi nedělá, ale jde přeci o slušnost a ohleduplnost k ostatním
Marián K.; Benátky nad Jizerou

Na běžné komunikaci jde o přestupek „Porušení vodorovného dopravního značení“, neboť řidič nesmí obrysem auta přesahovat do dalšího stání. Jenže co je na veřejné komunikaci přestupek, na soukromém pozemku přestupkem být nemusí. Tam si totiž pravidla určuje vlastník pozemku.

Na mnoha parkovištích před supermarkety se lze proto setkat s „nesprávným“ parkováním, které je ale v podstatě nepostižitelné. Na mnoha soukromých parkovištích navíc chybí řádné označení svislým dopravním značením, parkovací místa, resp. jejich ohraničení, je navíc někdy vyvedeno bílou čarou, jindy červenou, někde zase při stavbě použili třeba jenom světlejší dlažbu. Je to ale potom z hlediska vyhlášky vodorovné dopravní značení, nebo není?

Jako příklad lze uvést situaci na titulní fotografii, kterou nám zaslal čtenář Marián z Benátek nad Jizerou. Na parkovišti před místním supermarketem stojí zaparkovaný nákladní vůz, který zasahuje nejen do dalšího parkovacího místa, ale také do vozovky. Na náklaďáky prostě parkoviště projektováno nebylo. „Já myslím, že z pohledu vyhlášky přestupek asi nedělá, ale jde přeci i o nějaký selský rozum a hlavně základní lidskou slušnost. Přijet s kamiónem na parkoviště před supermarket mi prostě moc slušné od jeho řidiče nepřijde“, napsal nám Marián, který se prý s podobnými výtečníky setkává na zmíněném parkovišti v podstatě denně. "Chápu, že i on si chce koupit svačinu, ale to by sem za chvilku mohl přijet i autobus, nebo kamión s návěsem. Jenže v Česku potřebujou mít všichni na všechno nějakou značku, předpis, nebo nařízení. Rozum používá málokdo", lamentuje Marián.

Jaký máte názor na situaci z titulní fotografie? Jde o přestupek, nebo nejde? Mají podle vás na parkoviště před nákupními centry možnost jezdit i náklaďáky, kamióny, nebo třeba autobusy, když to není dopravní značkou zakázáno? Napište nám do diskuze.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.