Všechna nová auta prodávaná v Evropě od července 2024 budou mít černou skříňku

Dopravní nehoda na dálnici D10
Foto: Jan Smékal

Černé skříňky. Navzdory svému názvu nejsou ve skutečnosti černé, ale jsou obvykle jasně oranžové, aby je bylo možné po nehodě snáze najít. Ještě letos bude podobné zařízení povinné ve všech nových automobilech prodávaných v Evropské unii.


Od července 2024 musí být všechny nově registrované automobily v Evropské unii standardně vybaveny zařízením "Event Data Recorder" (EDR) neboli záznamník dat událostí. Tento požadavek se vztahuje na osobní automobily spadající do třídy M1, do kterých se kromě místa řidiče vejde až osm cestujících. Kromě toho budou automobilovou obdobou černé skříňky vybavena také užitková vozidla zařazená do třídy N1, včetně pickupů a dodávek, jejichž hmotnost nepřesahuje 3 500 kg.

Co dělá záznamník dat událostí

Nehody mají pro účastníky nehody finanční důsledky a často je obtížné určit viníka. Systém EDR může pomoci úřadům přesně pochopit, co se stalo, a to na základě analýzy dat uložených v systému EDR. Zařízení zaznamenává určité parametry po krátkou dobu – pět sekund před nehodou a 0,3 sekundy po nárazu. Podle dokumentace poskytnuté Evropskou komisí zařízení EDR zaznamenává a ukládá následující údaje: rychlost, brzdění, polohu a náklon vozu na silnici a reakce vestavěných bezpečnostních systémů. Kromě toho zařízení EDR analyzuje, zda se spustil systém tísňového volání. Ukládá také informace týkající se značky a modelu vozidla a také instalovaného vybavení.

Údaje z černé skříňky

Informace zaznamenané systémem EDR patří řidiči nebo majiteli vozidla. Zařízení pracuje v uzavřeném systému a údaje jsou shromažďovány anonymně. Ze stejného důvodu se neukládají poslední čtyři číslice identifikačního čísla vozidla (VIN). Nezaznamenávají se ani žádné další typy informací, které by mohly odhalit totožnost majitele. Určitá bezpečnost a anonymita by tak měla být zajištěna.

Kdo má k údajům přístup?

Údaje jsou zpřístupněny pouze příslušným orgánům jako pomůcka při rekonstrukci nehody. Získání informací lze provést prostřednictvím rozhraní OBD, ale pokud je port při nehodě zničen, musí být informace přístupné přímo z černé skříňky.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.