Závodnice Ľudmila Habodász: V Abarthu 500 se vyhněte koženým sedadlům

Foto: Ľudmila Habodász

Letos slaví Abarth již své 60. narozeniny. V roce 1963 představil Carlo Abarth svůj první model a vyšel tak vstříc těm, kteří si nemohli dovolit drahá závodní auta, ale i tak se chtěli věnovat motoristickému sportu.


Ten, kdo se nezajímá o auta značky Fiat, možná ani netuší, že existuje auto s názvem Abarth. Až nápadně se podobá Fiatu 500 a ti, kteří nevidí rozdíl v jiných znacích, rozpoznají typ auta bezpečně podle toho, co má na přední kapotě. Buď je tam číslo 500, nebo štír. A to je právě Abarth.

Abarth je hodně tvrdý

Když začínáte jezdit s Fiatem 500, užíváte si pěknou klidnou jízdu, všude se vejdete, všude zaparkujete. Když však máte alespoň trošku soutěživou povahu, Fiat 500 Vám najednou nestačí. Já jsem ale váhala trochu déle. Slyšela jsem totiž, že Abarth není moc vhodný do města kvůli tvrdému podvozku. A je to pravda. Auto velmi citlivě reaguje na jakoukoli nerovnost v asfaltu a je potřeba s tím počítat.

Na sobotní nákupy není

Abarth tedy rozhodně není žádné městské auto určené pro sobotní nákupy. Je to auto, které je určeno především pro sportovní jízdu a sedí mu hlavně okruhy. Neztratí se však ani při jízdách na zakroucených okreskách. Pokud vás zajímají technické parametry, vyhledejte si je u prodejců. Já zde zmíním jen výkon, který činí 180 k (118 kW) při objemu motoru 1,4 ať už máte manuál, nebo automat. V mém Abarthu je automat s ovládáním na středovém tunelu, kde obvykle bývá řídící páka. Samozřejmě je možno řadit i manuálně pádelky pod volantem.

Koženým sedadlům se vyhněte

Celkově je Abarth dost chudý na různé novinky a vychytávky. Na palubní desce totiž máte jen to, co opravdu potřebujete. Auto má dva jízdní režimy, běžný nebo klasický. Tlačítko SPORT bylo nahrazeno tlačítkem na kterém je vyobrazen štír. Abarth také disponuje sportovními sedadly. Musím být však kritická. Já mám kožené, a v létě, nebo třeba na závodech, je to skutečné peklo. Můj předchozí Abarth měl látkové a nedá se to porovnat. Kožená sedadla jsou designově opravdu pěkná, ale nedýchají. Proto se váš pot většinou zastaví na vašem oblečení, takže po vystoupení z auta vypadáte jako po dvouhodinovém běhu.

Pouze dojezdové kolo

Velikosti auta odpovídá i velikost kufru, proto nepočítejte s tím, že sebou vezete standardní náhradní kolo. Když jsem zůstala na cestě s defektem a snažila jsem se zjistit, jak to udělat, abych nepotřebovala odtahovku nebo přítele na telefonu ochotného donést jednu pneumatiku, řešení se našlo. Jmenuje se dojezdové kolo, které vás doveze domů, dlouhodobě se však nemá používat. Má užší profil, takže se téměř na milimetr přesně vejde do kufru. Rychlost je ale omezena na 80km/h.

Pro závodění počítejte s úpravami

Když se rozhodnete, že svého miláčka začnete trošku prohánět po okruzích, budete muset ještě dokoupit pár věcí. Například tažný hák pro případ, že vyletíte z trati a budou vás muset odtáhnout. Dále určitě brzdy. Nejlepší jsou podle mě BREMBO. Také nesmíte zapomenout na slick pneumatiky. A pro vaši bezpečnost je minimem čtyřbodový bezpečnostní pás. No, a pak je tady ještě výbava přímo pro vás. Nehořlavá kvalitní kombinéza, přilba a rukavice.

Důležité (pro sponzory) je být vidět

Chcete-li jezdit závodně, auto by mělo být vizuálně nápadné, takže polep je v takovém případě velmi vhodný. Chcete být totiž nejen rychlí, ale chcete se také líbit.

A to je tak ve zkratce všechno. Tak co? Uvidíme se na okruhu? Příšte si porovnáme okruhy na Slovensku, v Čechách a Maďarsku.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.