Zneužití záchranářské uličky se může pěkně prodražit. U našich sousedů hrozí pokuta více než 50 tisíc korun

Foto: Jiří Soukup

Spěcháte a láká vás volná záchranářská ulička? Raději si nechte zajít chuť. Nejen v Rakousku nebo Německu vás může takový prohřešek přijít na značnou sumu peněz a dokonce i zákaz řízení


Dálnice v okolí Prahy, magistrála nebo například Jižní spojka v Praze. To jsou úseky, kde se snad každý den stane nějaká nehoda. Bohužel. Čeští řidiči se již naučili v takových situacích vytvářet tzv. záchranářskou uličku a s příjezdem záchranářů nebo policie k nehodě tak již není takový problém, jaký byl ještě před pár lety. Povinnost vytvořit na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla průjezd pro záchranáře byla poprvé stanovena novelou zákona o silničním provozu od 1. července roku 2006.

Řidiči smějí při vytváření průjezdu pro záchranáře vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Do záchranářské uličky smějí kromě vozidel s právem přednostní jízdy vjet také vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Ovšem nikdo další.

Podle Romana Budského z Týmu silniční bezpečnosti zkracuje záchranářská ulička významně dobu příjezdu záchranářů na místo nehody. Vytvořený koridor tak velkou měrou napomáhá snížit dobu dojezdu potřebné pomoci na místo neštěstí. Ta se může díky tomu zkrátit až o 4 minuty a šance vážně zraněných na přežití se zvyšuje až o 40 procent

I přes to, že jde o život zachraňující prostor, najdou se občas řidiči, kteří dlouhé čekání v koloně před nehodou nevydrží a nechají se svést lákavým prostorem mezi dvěma proudy stojících aut. Jenže zneužití takovéto „privátní dálnice“ se může skutečně výrazně prodražit. Nejen, že je takové jednání z pohledu slušnosti naprosto nepřípustné, ale pamatuje na něj také zákon. V případě zneužití záchranářské uličky hrozí pokuta ve výši od 1 500 do 2 500 korun, v blokovém řízení do 2 000 korun. V porovnání se sousedním Rakouskem jde však o naprosto směšnou částku. Tam totiž řidič za podobný prohřešek může dostat pokutu až 2.180 euro. V Německu to pak přijde na 240 euro plus měsíc zákazu řízení.

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.