Ojetý Volkswagen Polo (od 2009) – když přemýšlíte, jaké auto do 100 tisíc korun

Foto: David Žídek

Volkswagen Polo je velmi dobré auto, které lze pohodlně koupit do ceny 100 tisíc korun. Je obratné a úsporné ve městě, ale díky pohodlnému podvozku a se silnějším motorem se neztratí ani na delších cestách a na dálnici. Nečekejte od něj kdovíjaké pohodlí a kdovíjaké výkony, ale jako druhé auto do rodiny, nebo auto do města, je to naprosto ideální volba. K pořizovací ceně si připočtěte nějakých 10 tisíc korun na základní servis a údržbu v podobě výměny olejů, filtrů a brzdových destiček a budete mít auto, které bude svému účelu jistě dobře sloužit. Ceny začínají na cca 60 tisících korun.


VW Polo je v bazarech velmi žádané zboží. Je sice pohledem přímé konkurence trochu dražší a především základní motorizace se nemohou pochlubit moc bohatou výbavou, ale to Volkswagen vyvažuje tradičně vysokou kvalitou zpracování, povedeným nestárnoucím interiérem, výbornými jízdními vlastnostmi a promyšlenou ergonomií. Právě kvalita interiéru a dobrá ergonomie jsou typickými vlastnostmi aut z koncernu Volkswagen, tím spíše u aut s logem VW, které mají v rámci koncernové politiky přednost. Na malé auto segmentu B je tak Polo až nezvykle hodnotné a kvalitní, detaily jsou u něj skutečně velmi dobře propracované. I to se projevuje na tom, že si velice dobře drží cenu a hodnotu.

Foto: David ŽídekNa test jsem si půjčil Volkswagen Polo před faceliftem s motorem 1.4 16V. Tato jednotka o výkonu 63 kW a točivém momentu 132 Nm patří mezi nejzdařilejší motory, které můžete do Pola sehnat. Atmosférický motor je spolehlivý, díky nepřímému vstřikování paliva netrpí na zanášení karbonem (ventily se čistí, takže se na nich netvoří karbonové usazeniny) a lehkému Polu poskytuje velice dobrou dynamiku. Sice je pod 2000 ot./min. trochu ospalý a kvůli dlouhému zpřevodování pětistupňového manuálu se mu na pětku moc nechce akcelerovat, ale stačí podřadit a na trojku už z 50 km/h u cedule „konec obce“ zrychluje tohle Polo velmi statečně. Motor je tichý, kultivovaný a překvapil mne svou spotřebou. Vůbec jsem neměl problém jezdit v průměru za šest litrů, a to jsem Polo zrovna nešetřil a rád využíval jeho dynamické možnosti. Mimo město a dálnice při opatrné jízdě jsem se dostal dokonce na pět litrů. Ještě potřebujete do takhle malého auta diesel?

Takové Clio v ČR nenajdete. Od roku 2013 najelo pouze 15 tisíc kilometrů, na prodej ale není
Ojetý Opel Astra stojí na okraji zájmu zákazníků neprávem
Peugeot 208 (2012 – 2019) – rezaví méně než Škoda Fabia
Ojetá ŠKODA Fabia - tříválců se bát nemusíte, ale na některé verze si pozor přeci jen dejte

Foto: David ŽídekV modernizovaném Polu už ale atmosférickou čtrnáctistovku neseženete. Naopak už se ale nemusíte bát motorů TSI, především pak jednotky 1.2 TSI. V červnu 2011 se začaly vyrábět motory se silnějším rozvodovým řetězem a po faceliftu už dostalo Polo motor s rozvodovým řemenem z nové generace. Řemen se sice musí po určitém intervalu měnit, ale riziko přeskočeného řetězu již odpadlo. Pokud jde o problémové motory, spíše si jen pohlídejte servisní historii auta a dobře poslouchejte, jestli se řetěz neozývá i za tepla chrastěním. Životnosti řetězů pomohou včasné výměny oleje s vysokou viskozitou, který se rychle dostanou do potřebných součástí. Také motor nepodtáčejte, neboť velké torzní kmity podtáčeného motoru řetěz extrémně namáhají. Pozor v případě sportovní verze Polo GTI s motorem 1.4 TSI a s převodovkou DSG. Tam je důkladná prohlídka motoru a převodovky odborníkem nutná, neboť tento vůz za sebou může mít horší zacházení. Po faceliftu dostalo Polo GTI motor 1.8 TSI, který ještě může řetězem trochu zazlobit, ale při správném servisu a včasném diagnostikování problému se dá nenávratnému poškození zabránit.

Foto: David ŽídekVelice zajímavá je motorizace Volkswagen Polo Blue GT, která dostala motor 1.4 TSI ACT se systémem vypínání dvou válců při částečném zatížení. Funguje to neznatelně a motor je díky tomu v reálném provozu skutečně úspornější. Zatím se o systému nešíří nějaké katastrofické historky, takže to může být zajímavá volba i po stránce dynamiky, tento motor totiž nabízí hezkých 110 kW výkonu. Ovšem Polo Blue GT se špatně shání a bývá poměrně drahé. Pokud ale chcete nenápadné svižné auto s nízkou spotřebou, je tohle velmi dobrá volba. Úplně nezatracujme ani diesely. Jakkoli se do malého auta moc nehodí, jednotky ve Volkswagenu Polo jsou kvalitní a spolehlivé. Pozor si jen dejte na typické projevy unaveného turbodieselu, ale po pravidelném servisu jsou motory odolné a spolehlivé. Tříválce 1.2 a později 1.0 nejsou vyloženě špatné, ale hodí se spíše jen do města. Na dálnici jim brzy dojde dech a jejich reálná spotřeba se pak moc neliší od větších motorů.

Foto: David ŽídekPo stránce praktičnosti se dá Volkswagenu Polo také sotva něco vytýkat. Interiér je dobře promyšlený s dostatkem praktických odkládacích přihrádek na nápoje, telefon, klíče a jiné drobnosti. Místa je vpředu dostatek, i vzadu se posadí dva dospělí, i když tu samozřejmě není prostor jako třeba v Passatu. Ale přežít se tu dá. Stejně tak je kufr dostatečný a dvojitá podlaha je možná trochu zbytečnost. Pokud ale vozíte často delší předměty a potřebujete sklápět zadní sedačky, je to praktický detail. Z hlediska komfortu je na tom Polo výborně. Podvozek je příjemně nastavený a poskytuje ideální kompromis mezi komfortem odpružení a oporou karoserie v zatáčkách. Volkswagen Polo se nechová jako sportovní auto, ale řídí se velmi příjemně, převodovka jde lehce a přesně a obratnost vozu je velmi dobrá. Pro lepší svezení doporučuji hledat výkonnější motorizaci, třeba Polo GTI nebo již zmíněnou verzi Blue GT. Trochu stranou stojí limitovaná edice WRC s motorem 2.0 TSI o výkonu 220 koní, ale tu jen sotva seženete za výhodných finančních podmínek.

Celkové hodnocení

Foto: David ŽídekVolkswagen Polo je velmi dobré auto, které dokáže zastoupit plno funkcí. Je obratné a úsporné ve městě, ale díky pohodlnému podvozku a se silnějším motorem se neztratí ani na delších cestách a na dálnici. Velikou výhodou je široká nabídka motorizací, i když trh je zaplněn především těmi slabšími a levnějšími. Pro výkonnější motor musíte chvíli hledat, ale i s modernizovanou jednotkou 1.2 TSI je VW Polo dostatečně svižné a při tom stále úsporné auto. Z hlediska spolehlivosti a kvality se nemáte moc čeho bát. Minimální provozní a servisní náklady samozřejmě slibují jednoduché atmosférické benzínové motory, dlouhodobý servis dieselů se pak může nepěkně prodražit. Nicméně pokud koupíte mladé a málo ojeté auto, může být i diesel TDI dobrá volba, která navíc bude dalšího majitele hledat docela snadno. Pozor si jen dejte na původ auta a raději kupujte pouze od prověřeného prodejce ojetých vozů. Historii ojetých Volkswagenů je totiž vždycky lepší pořádně prověřit, stejně tak historii servisní. V případě Pola se ale rozhodně vyplatí připlatit si za opravdu pěkné a kvalitní auto s dobrou výbavou, dobře si totiž udrží cenu.

 

Ojetý Volkswagen Polo (od 2009) – když přemýšlíte, jaké auto do 100 tisíc korun

David Žídek

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.