Hazard na dálnicích. Dvě třetiny českých řidičů vůbec netuší, co tyhle šipky na silnici znamenají

Foto: Jan Smékal

V Česku potkáte podobné značení na silnicích bohužel pouze sporadicky. Celé dvě třetiny českých řidičů navíc vůbec netuší, co takové šipky znamenají. Největší omyl spočívá v domněnce, že je o označení směru jízdy.


Nedodržení bezpečné vzdálenosti bývá jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod na českých dálnicích a rychlostních komunikacích. Již několikrát jsme psali o ruské ruletě, kterou na českých dálnicích někteří řidiči praktikují. Jezdí za sebou ve vláčku, rozestupy minimální. Stačí potom málo, a nehoda je na světě. Při dálničních rychlostech bývají takové nehody mnohdy fatální.

Co by to znamenalo? Že to je rovný pruh. Že z něj nesmím odbočovat, ne…
Petr Bozděch; Řidič z Plzně

Řešením by mohlo být dopravní značení, které řidiče upozorní na to, že je potřeba dodržovat bezpečnou vzdálenost. Na některých vybraných úsecích dálnic a silnic, kde se vzdálenost nedodržuje, proto byly před několika lety nainstalovány dopravní značky IP32 „Bezpečný rozestup“. Toto svislé dopravní značení, spolu s vodorovným značením, zobrazuje minimální počet šipek na vozovce, které by měl řidič vidět na silnici za vpředu jedoucím vozidlem za běžných povětrnostních a světelných podmínek.

Jenže problém je v tom, že dopraví značení IP32 se zatím moc nerozšířilo a že jej většina českých řidičů vůbec nezná. Přesvědčili jsme se o tom u jedné benzínové pumpy na dálnici D5, kde jsme u kávy potkali pana Bozděcha, staršího řidiče z Plzně. Probírali jsme, že jsme značení IP32 viděli v Česku zatím  jen na pár úsecích a pan Bozděch, který seděl vedle u stolku, se k nám v debatě přidal. „No, vlastně jsem to viděl zatím jenom tady. Co by to znamenalo? Asi, že mám jet rovně“, odpověděl nám pan Bozděch na dotaz, jestli tedy ví, co značka a šipky znamenají.

A protože u stolku sedělo více lidí, hned se strhla diskuze, ze které bohužel vyplynulo, že význam značení neznal žádný z diskutujících. Nedalo nám to, a tak jsme se zeptali i dalších známých a kolegů. Celkem jsme se zeptali 24 lidí, ale správnou odpověď znalo pouze 9 z nich.

Uvidíte-li tedy na silnici namalované šipky, viz. úvodní fotografie, vězte, že tyto šipky indikují správnou vzdálenost mezi vozidly. Řidič by měl ze svého místa vidět jak šipku před sebou, tak také šipku za autem, které jede před ním. Přesně tak, jak je vidět na úvodní fotografii. Pokud je rozestup kratší než vzdálenost mezi šipkami, znamená to, že s největší pravděpodobností řidič bezpečnou vzdálenost nedodržuje.

Setkali jste se již se značením IP32? Věděli jste, co znamená? Napište nám do diskuze.                                     

Automobilový portál s testy ojetých aut a testy nových vozů, ale také zpravodajství ze světa automobilismu, automobilové novinky, levné ojeté vozy, recenze autobazarů, světové autosalony, rady jak koupit ojetý automobil, prověření VIN, chat s odborníkem, rady, jestli benzín nebo nafta, Škoda nebo Volkswagen, kombi nebo sedan…

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.cestyavylety.cz 

www.cartrax.cz

 


TestyOjetin.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@testyojetin.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Obsah internetových stránek www.testyojetin.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2020 TestyOjetin.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.